Narın Faydaları Google

nar

Narın Özellikleri;

Kınagiller familyasından olan Narın özelliği içinde küçücük çekirdekler ve meyvenin tamamını kaplayan taneciklerinden oluşur. Yetişmesinde ılıman iklim gerektiren meyve bazen tatlı bazen de ekşidir. Akdeniz ılıman ikliminde yetişir.

Afganistan, Pakistan, Himalayalar, Kara denizin doğusu, Türkiye, İran, Hindistan, Malezya hattında yetişmektedir. İnsanlık tarihi sürecinde nar bereketin sembolü olmuştur. Amerika dan Japonya ya, Asya dan Kafkasya ya, Avrupa ya her yerde yetiştirilmiştir.

Narın Faydaları;

Bitki kabuğundan çekirdeğine Narın faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Özellikle şifa kaynağı olan bitki vücudu kansere karşı koruyan önemli bir meyvedir. Çok yüksek oranda C vitamini ve potasyum içerir. Nar suyu içerik bakımından yüksek oksidan içerdiğinden yeşil çay, kızılcık suyu, portakal suyu gibi C vitamini içeren meyvelere göre 5-6 kat daha fazladır.

Vücudumuzun direnç mekanizmasını ve kalbin direncini, yenilenmesini arttırır. 100 gram nar 300 mili gram potasyum içermektedir. Kalori miktarı 63 kaloridir. 100 gram nar 0,5 gram protein, 8 mili gram fosfor, 3 miligram kalsiyum, 3 milli gram demir içerir. Ayrıca 3 mili gram sordum, 0,01 mili gram A vitamini, 0,03 mili gram B1 vitamini, 0,03 mili gram B2 vitamini, 0,3 mili gram B3 vitamini, 4 mili gram C vitamini içerir.

Nar Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Nar meyvesinin kendisi gibi Nar kabuğunun faydaları kaynatılıp bal ile tatlandırıldıktan sonra her sabah bir çay bardağı miktarı aç karnına alınır ise vücuttaki tüm mikrobu ve parazitleri ve mide iltihabını yok eder. Vücut daha hızla yenilenir.

Pekmezi, reçeli, kendi öz suyu yenilip içilerek vücuda katkı sağlar. İshal durdurucu özelliği vardır. Ekşi nar ve ekşi nar pekmezi kusma ve mide bulantısını yok eder. Yemeklerden sonra her akşam tüketilir ise bağırsakları düzenlediğinden hazmı kolaylaştırır.

Nar pekmezi yara ve iltihap üzerine sürülerek tedavi maksadı ile kullanılmaktadır. Diş etlerini güçlendirir. Prostat kanserini önler. Kalp damar hastalıklarını önler ve tedavi eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: