Nergis Çiçeğinin Faydaları Google

nergis-cicegi

Nergis Çiçeğinin Özellikleri;

Baharda ilk olarak çiçek açan bitkilerden birisi olan nergis bitkisi, halk arasında nergis çiçeği yada mart çanı olarak da bilinir. Güzel hatun çiçeğigillerden olan sarı ve beyaz renkte çiçek açan bu nergis bitkisinin sap kısmı yaklaşık olarak 20 ile 80 cm arasında uzamaktadır. Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetişebilen bu şifalı nergis çiçeğinin faydalarından gerek kokusuyla gerekse yenilerek yararlanılabilir.

Nergis Çiçeğinin Faydaları;

Nergis çiçeğinin kökleri Mart ile Haziran ayları arasında yıkanıp soyulur ve kurutulur ancak tentürü yapacak iseniz taze iken işlenmesi gerekmektedir. Ayrıca Mart ayı ile Mayıs ayı arasında toplanarak eterik yağı elde edilmede kullanılır. Nergis çiçeğinin faydaları na gelecek olursak nergis çiçeğini koklamak geniz tıkanıklığını açar. Bunun yanı sıra nergis çiçeğinin sara hastalığına da iyi geldiği söylenir.

Nergis çiçeğinin kökünü öğüterek kullandığınız zaman yaraları iyileştirici özelliği olur yada aynı şekilde yine bitkinin kökünü yakı yaparak sirke ile birlikte başa sürdüğünüz zaman saçkıran hastalığına da iyi gelmektedir.

Nergis Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Nergis çiçeğinin daha birçok kullanım şekli vardır. Örnek olarak haşlayarak yerseniz veya kaynatarak nergis suyunu içerseniz kusturucu bir etkisi oluşur. Nergis çiçeğinin kuvvetli bir çözücü etkisi mevcuttur. Nezleye iyi geldiği gibi ayrıca burundaki tıkanıklıkları açmakta da yararlıdır.

Nergis Çiçeği Çayının Yapılışı

Nergis bitkisinin çiçekleri kurutulup nergis çayı olarak kullanılabilir. Tarifine geçecek olursak toz haline getirilmiş nergis soğanının 0.5-1 gr kadarı bir demliğe konulur. Üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilerek gün içerisinde düzenli olarak azar azar tüketilir.

Nergis Çiçeğinin Zararları;

Nergis çiçeği soğanında zehirli alkaloitler taşıdığı için fazla tüketilmemelidir. Aksi taktirde nergis çiçeğinin faydalarından çok zararı görülür. Fazla tüketilmesi durumunda bulantı, kusma, isal, kasılma gibi yan etkiler gözlemlenmiştir. Ayrıca gebelik durumunda düşük olmasına sebep olduğu söylenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: