Nişastanın Faydaları Google

nisasta

Nişastanın Özellikleri;

Tahıl tanelerinden ya da patates bitkisinden elde edilen, tatsız ve kokusuz olarak una benzemesi ile dikkat çeken nişasta; nişastanın faydaları olarak düşünülünce oldukça yarar sağlayan bir gıda maddesi olarak göze çarpmakta ve tüketimi yapılmaktadır. İltihap giderici özelliği ile dikkatleri üzerine çekmesi haricinde, bağırsaklar ve mideye de faydalar sağlayarak, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Nişastanın Faydaları;

Nişasta ve nişastanın faydaları olarak ele alındığında, sadece gıda sanayi ve yemeklerde kullanılmasının yanı sıra, güzellik ve bakım endüstrisi ya da hekimler tarafından tedavi amaçlı kullanıldığı da gözlenmektedir. Özellikle tentürdiyot zehirlenmesi ile karşı karşıya kalan bir bireye, suya karıştırılıp içmek sureti ile verilince, midede tentürdiyotu etkisiz hale getirerek zehirlenmenin önüne geçmektedir.

Nişasta Nerede Ve Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımı olarak banyo suyuna karıştırıldığı ve bu surette cildi yumuşattığı da bilinen fayda ve yararları arasında sayılmaktadır. Hem yemek hem de harici kullanmak olarak ikiye ayrılan yararları ile nişasta, sıklıkla kullanılmaktadır.

Nişasta özellikle gıda endüstrisi olarak, başka maddelerle karışarak besinlere tatlandırıcı olarak eklenmekte, kıvam arttırıcı olarak katılmakta ve hamur işi yemeklerde tercih edilmektedir.

Nişastanın Zararları;

Nişastanın faydaları bir hayli olduğu gibi, aşırı kullanan ve tüketimde fazlaya kaçan kişilerde, kilo alımı gibi problemlerle karşılaşılmaktadır. Netice itibari ile aynı biçimde fazla tüketilen şeker etkisi yaratmaktadır. Nişasta bazlı vücuda giren bu şeker de, fazla olması sureti ile şeker hastalığına bile davetiye çıkarmaktadır.

Olabildiğince düşük miktarlarla ve bilinçli bir şekilde tüketilmesi, her gıda maddesinde olduğu gibi nişastada da gerek görülmektedir. Yiyerek ve harici olarak kullanmak ve sürmek sureti ile tüketimi gün geçtikçe artan nişastaya doğru ve bilinçli yaklaşmak en doğrusu olarak gösterilmekte ve uzmanlar bu konuda da hem fikir olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: