Nohutun Faydaları Google

nohut

Nohutun Özellikleri;

Nohut bitkisinin anavatanı Orta Asya’dır. Ülkemizde de daha çok kırsal kesimlerde iç Anadolu bölümlerinde yetiştirilmektedir. Nohud kıraç topraklarda da yetişebilmesine rağmen susuzluk ve kuraklık verimini olumsuz yönde etkilemektedir. 50-60 cm kadar büyüyen nohut bitkisi yılda sadece bir kez ürün vermekte ve bu ürün de kurutularak tüketilmektedir. Nohudun rengi yeşil, sarımsı bir turuncu, beyaz ya da siyah olabilmektedir.

Sağlık açısından birçok faydası olan nohut; A, C, K, B6, B12 ve E vitaminleri içermektedir. Özellikle A vitamini açısından oldukça zengindir. Bunun yanında beta karoten açısından da zengindir. Ayrıca bol miktarda mineraller içerir, kalsiyum, magnezyum, potasyum açısından oldukça zengindir. Bunun yanında demir, selenyum ve bakır içerir.

Nohutun Faydaları;

Nohudun faydaları; cilt ve kozmetik ürünlerinde yoğun olarak bakım ve maske yapımında kullanılmaktadır. Barındırdığı lifler sayesinde kolon kanseri gibi bir çok kanseri önlemekte ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Nohut suyu ya da maskesi ile saç dökülmelerinin ve kepeğin önüne geçilebilir. İçerdiği minerallerle düzenli kullanılan günlük 2-3 fincan nohut kolesterolü de dengeler.

Bu da kalp sağlığını koruyarak felç riskini düşürür. Kadınlar için meme kanseri ve menopoz sıkıntılarını giderici, önleyici özellikleri olan nohudun düzenli olarak kullanılması, neredeyse zorunluluk haline gelmiştir. Yüksek demir oranına sahip nohut vücudun enerjisini de arttırmaktadır.

Nohut Suyu Nasıl Kullanılır?

Nohudun faydalarının yanında nohut suyunun da faydaları nı saymak gerekmektedir. Nohudun kaynatılması ile elde edilen nohut suyu ile cilt yıkandığında sivilcelerden kurtulabilirsiniz, cilt ölü hücrelerden arınır ve nemli parlak bir görünüm kazanır. Yaraların hızla iyileşmesini sağlar, cinsel gücü arttırır, diş ağrılarını gidererek ağız temizliğini sağlar.

Nohutun Zararları?

Yan etkileri ne gelince; şu ana kadar fazla tüketilmesi halinde hazımsızlık ve gaz yapması haricinde belirlenmiş ya da kayda alınmış herhangi bir zararı açıklanmamış ya da fark edilmemiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: