Nörodermatit Kronik Kaşıntı Google

norodermatit

Nörodermatit Kronik Kaşıntı

Nörodermatit kronik kaşıntı ve deri dökülmesi ile kendini belli eden bir cilt hastalığıdır. Cilt üzerinde kaşınma hissi ile birlikte kaşınan bölgede oluşan deri lezyonları yani döküntüler ortaya çıkar. Deri üzerinde kırmızı lekeler veya geniş kızarıklıklarla kendini gösteren kronik kaşıntının birçok nedeni olabilmektedir. Kaşıntı nöbetlerinin uzun sürmesi ve cilt üzerinde oluşan lezyonlar sebebi ile kişiyi rahatsız eder.

Nörodermatit kronik kaşıntı nöbetleri, kullanılan alerji ilaçlarının etki süresine kadar devam eder.

İlaçların etkisi hissedilmeye başladığı andan itibaren kısa sürede lezyonlar yok olup gider. Bazı durumlarda bu lezyonlar kalıcı izler bırakabilmektedir. Kaşıntı hissinin en çok bel, sırt, kol, bacak ve göğüs bölgesinde yoğunlaştığı gözlenmektedir.

Deri üzerinde kaşıntı ve kaşınan bölgede oluşan kabartılar ile ortaya çıkmaktadır. Nörodermatit kronik kaşıntı geçici olduğu için çoğu kişi tarafından önemsenmez. Ancak alerjiye yani kronik kaşıntıya neden olan etkenlerin belirlenmesi için bir alerji testi yapılması gerekmektedir.

Alerjik deri döküntülerine ve kaşıntıya sebep olan etken maddenin öğrenilmesi çok önemlidir. Alerjen etki gösteren sebebin bazen bir yiyecek, bazen mevsimsel polenler, çiçek, böcek, hava kirliliği gibi etkenlerden biri olabileceği unutulmamalıdır.

Kullanılan alerji ilaçlarının yan etkilerinin çok fazla olması nedeniyle alerjinin sebebinin öğrenilerek etken maddeye karşı tedbir alınması kişi sağlığı açısından önemli hale gelmektedir.

Alerji ilaçlarının gen olarak yan etkilerinin baş dönmesi, kusma hissi, uyku hali, halsizlik gibi etkiler olmasından dolayı genel yaşamı olumsuz etkilediğinin bilinmesi gerekir.

Nörodermatit kronik kaşıntı hissi ortaya çıktıktan sonra bir dermatoloğa danışılarak alerji testi yapılması iyi olacaktır. Deri lezyonlarının ciddiye alınması ve erken teşhisin öneminin bilinmesi nedeniyle deri üzerinde oluşan alerjik etkiler hemen tedavi edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: