Papatyanın Faydaları Google

papatya

Papatyanın Özellikleri;

Papatya bitkisi herhangi bir yerde kendiliğinden yetişen çiçek yaprakları beyaz ortası sarı renkli sevimli ve bir o kadar da faydalı bir bitkidir. Papatya bitkisinin çayı yapılabildiği gibi kaynatılıp suyu da kullanılabilir, ya da kurutulmuş papatyalar teneffüs yapmak için sıcak suya bırakılıp buharı burna çekilebilir.

Papatya çayının bir çok özelliği bulunmaktadır, Faydalarının içinde dinlendirici ve rahatlatıcı, Yemek sonrasında papatya çayı içmek sindirme özellikleri vardır.

Papatyanın Faydaları;

Papatya bitkisi, mide ve bağırsak kasılmaları, gaz sancılarına etkisi vardır, gastrit ve ülsere karşı kullanılabilir. Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Bu nedenle günde 2 bardak papatya çayı içmek hem sinirlerinizi yatıştırmak hem de iyi bir uyku çekmek için birebir bir çözümdür.

Ayrıca vücuttan ödemi boşaltmaya yardımcı olmaktadır. Papatya suyu ile duş almak alerji önleyici cildi temizleyici ve ferahlatıcı, sivilce önleyici özellikler göstermektedir. Sinüzit tedavisi için papatya buğusu, basur ve adet kanamalarında oturma banyosu olarak oldukça etkilidir.

Papatya Çayı;

Papatya çayı kurutulmuş 1 tatlı kaşığı mayıs papatyasının 1 bardak kaynamış suya atılması ve 15-20 dakika demlenmesi ile yapılır. Papatya yağı ise cam şişeye papatya çiçeklerinin doldurulup üzerine kadar zeytinyağı doldurulması ile yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: