Patatesin Faydaları Google

patates

Patatesin Özellikleri;

Patates, uzun yıllardır kullanılmakta ve patatesin faydaları bilinmekle birlikte, insanların sofrasından adeta eksik etmediği ve her türlü pişirme yöntemi ile damak tadına hitap eden bir bitki olarak başı çekmektedir.

Toprakta, alt kısımlarında yetişen bu bitki türü, yüksek miktarda nişasta ihtiva etmesinin yanı sıra, vitaminlerden B ve C içermektedir. Haşlama, kızartma, fırınlama ve çorbası gibi pek çok türde sofralara ulaşsa da, salata olarak tüketen kişiler de bulunmaktadır.

Patatesin Faydaları;

Magnezyumun insanların cilt sağlığına olumlu etkileri bilinen bir gerçek olmakla birlikte, patates bitkisinin bu anlamda yüksek oranda magnezyum içermesi ile cildi güzelleştirme ve sağlığını geri kazandırma etkisi bulunmaktadır.

Patatesin faydaları arasında gelen bir diğer özellik, liften zengin yapısı ile bağırsak sistemini harekete geçirmesi ve sisteme faydalar sağlaması olarak düşünülmektedir. Bu sayede insan vücudu toksin maddeleri de vücuttan atmak sureti ile uzaklaştırma imkanı bulmaktadır.

Halsizlik ve yorgunluk gibi şikayeti bulunan bireylerin, patates yiyerek bu sorunlarını azalttıkları ve sinir sistemine de bu bağlamda iyi geldiği söylenmektedir. Sinir sistemine bu kadar fayda sağlamasında hiç kuşkusuz B vitamini içermesi büyük etki taşımaktadır. İçerdiği büyük oranda fosfor maddesi ile de sağlığa faydaları saymakla bitmemektedir.

Patates Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Patatesin faydaları sayesinde, bundan yararlanmak adına çok çeşitli pişirme ve kullanma yöntemleri bulunmaktadır. Patatesi fırınlanarak tüketildiği gibi, haşlanma ve salata şekline getirme ile de yenilmektedir. Patates suyu olarak ise yararları bir hayli fazla olan patates, patatesi haşlamak ve haşlama suyunu soğutup içmek suretiyle tüketilmektedir. Mideye oldukça yararı dokunan bu patates suyunun sıklıkla tercih edilmektedir.

Patatesin Zararları

Patatesin bazı yan etkileri bulunmaktadır. Kızartma olarak tüketilmemesi gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Aşırı tüketimin damar sertliği yapabileceği ve dişlere etkisinin yıpratıcı olabileceği önemle söylenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: