Patlıcanın Faydaları Google

patlican

Patlıcanın Özellikleri;

Düşük kalorili, bol miktarlarda fosfor ve kalsiyum içeren ve A vitamini denince akla ilk gelen besinlerden biri olan patlıcan ve patlıcanın faydaları, uzmanlar tarafından sıklıkla belirtilmekte ve diyetisyenler tarafından diyet yapan kişilere önerilmektedir.

Patlıcan bitkisinin çeşitli şekilleri olması yanı sıra, ülkemizde de yetiştirilen farklı türleri bulunmaktadır. Halkapınar patlıcanı, bostan patlıcanı ve kemer patlıcanı gibi bu türler halk arasında en çok tercih edilenler ve sofralarda kendine en çok yer bulanlar arasında gelmektedir.

Patlıcanın Faydaları

Patlıcan bitkisi ve patlıcanın faydaları genel bağlamda düşünülecek olursa; yüksek miktarlarda lif ihtiva etmesi ile hazımsızlığa çok iyi gelmekte ve bağırsak sistemini rahatlatmaktadır. Damarları, yüksek kolesterol ve kötü etkilerinden korumak adına savaşmaktadır.

Karaciğer ve böbrekler için organ güçlendirici etkilerinin yanı sıra, bol idrar söktürücü faydalarının bulunması ve vücutta biriken fazla suyun atılmasına yardımcı olması ile kişinin vücudunda oluşan ödemi engellemektedir.

Uzmanlara göre patlıcanın faydalarını yüksek oranda vücuda almak adına, közlenmiş ve ardından kabukları soyulmak sureti ile ince ince kıyılarak tüketilmesi gerektiği anlatılmaktadır. Bu sayede patlıcanın bilinen tüm yararları vücuda alınmaktadır.

Patlıcan Nasıl Ve Ne Amaçla Kullanılır?

Patlıcanın faydaları saymakla bitmediği gibi, çeşitli pişirme alternatifleri ile de kültürümüzde yerini almaktadır. Uzmanlar kızartarak tüketmenin çok sağlıksız olduğu, bunun yerine patlıcanın közlemek ya da fırınlamak sureti ile tüketilmesi gerektiğinde hem fikir hale gelmektedir.

Patlıcanın Zararları;

Nikotin içermesi ile bazı kişileri biraz endişelendiren patlıcan, sık olmamak sureti ile diyetlere katılmaktadır. Aksi takdirde, bazı damar tıkanıklarına yol açabileceği sağlık uzmanları tarafından bildirilmektedir. Bazı kişilerde ve aşırı tüketilen durumlarda;

Alerjik reaksiyonlar ve deri döküntüleri gibi sonuçlar gözlemlenmekte ve besinin aşırıya kaçmadan tüketilmesi yönünde uzmanlardan çeşitli uyarılar gelmektedir. Asla çiğ yenilmemesi gerektiği de, içerisinde bulunan bir maddenin zehirleyebileceği olasılığı ile uyarılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: