Pelin Otunun Faydaları Google

pelin-otu

Pelin Otunun Özellikleri;

Pelin otu ülkemizde de doğal ortamda ve kendiliğinden yetişebilen bir bitki türü olarak nitelendirilen ve bir hayli faydası bulunan pelin otunun, son zamanlarda çok konuşulan ve faydaları konusunda bilgi akışı sağlanılan bir bitki olarak başlarda gelmektedir.

Pelin otunun latince adı Artemisia absinthium olup Genel olarak Akdeniz Bölgesi tabanlı yetişmekte olan bitki, Akdeniz ülkeleri ve Avrupa dahilinde de görülmektedir.

Pelin Otunun Faydaları

Özellikle antiseptik amaçlı ya da mide sorunlarının tedavisinde kullanımı git gide artan bitki, pelin otunun faydaları açısından oldukça zengin bir bitki olarak anılmaktadır. Pelin otunun faydaları pek çok kez anlatılmakta olduğu gibi, en çok çayı yapılarak içilmesi sureti ile bu yararlar vücuda sağlanmaktadır.

Özellikle, kişide meydana gelen şişkinlik hissini yok etmeye yardımcı olan bu bitki ile sindirim rahatsızları tedavi edilmektedir. Bağırsakta bulunan ve kişinin vücudundaki besinlerle beslenen parazitleri de vücuttan atmaya yardımcı olması ile sıklıkla tüketilmekte ve sofralardaki yerini garantiye almaktadır.

Pelin Otu Çayı

Pelin Otu Çayı Nasıl Yapılır : 1 çay kaşığı pelin otunun bardağa koyulması sureti ile üzerine 1-2 dakika bekleyerek hafif soğumuş kaynamış su dökülmekte ve 5 dakika kadar demlenmeye bırakılması ile tüketilmesi en doğru tüketim olarak görülmektedir. 1 çay kaşığından fazla tüketilmemesi ve demlenme süresinin uzatılmaması gerektiği de uzmanlardan gelen uyarılar arasında yerini almaktadır. Sakinleştirici etkisi ile gönüllerde taht kuran pelin otu, vücudu rahatlatarak gevşeme sağlamaktadır.

Pelin Otunun Zararları

Pelin otu ve pelin otunun faydaları saymakla bitmediği gibi, bunun yanında bazı dezavantajlarına ve yan etkilerine de değinmek gerekmektedir. Merkezi sinir sistemini doğrudan etkileyen bir bitki olması ile tüketimi konusunda mümkün olduğunca dikkatli davranılması gerekmektedir.

Aşırı tüketimi, halüsinasyon görme gibi sorunlarla etkilemektedir. Susuzluk hisse, mide bulantısı, mide krampları ve zihin karışıklığı anlatılan yan etkiler arasında geldiği için, sadece dikkatli ve belirtilen ölçülerde tüketimi desteklenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: