Pırasanın Faydaları Google

pirasa

Pırasanın Özellikleri;

Pırasa her ne kadar insanlar tarafından çok fazla sevilmese de, uzmanlar bunun aksine, düzenli bir biçimde aşırıya kaçmadan tüketilmesi yönünde fikirler öne sürmekte ve bu görüşlerini de pırasanın faydaları ile desteklemektedir.

Pırasa, soğan ve sarımsak ile aynı aileden gelmesinin yanı sıra, düşük kalorili olması ile özellikle diyet yapanlar arasında kullanımı artmaya başlamaktadır. Sindirim sistemini düzenli kılan lifler içermesinin haricinde; A, C, B ve B6 vitaminlerini de ihtiva etmesi ile sağlığa yararları büyük ölçüde bulunmaktadır.

Pırasanın Faydaları

Pırasa, pırasanın faydaları ile değinildiği vakit, göze en çok çarpan özellik ‘antioksidan’ bir bitki olduğudur. Polifenol maddesini içermesi ile antioksidan özelliği kazanmış olan bu bitki, kemik sağlığı için ve vücuttaki damarların iyi işlemesi adına da iyi gelir yarar ve faydalar sağlamaktadır.

Kan akışının düzenlenmesi konusunda etkiler sağlayan pırasa, bu özelliğini hiç kuşkusuz içermiş olduğu K vitamini sayesinde almaktadır. Göz sağlığı açısından da yararlı olarak nitelendirilen pırasa bitkisi, çeşitli tüketim şekilleri ile sofralarda yerini almaktadır.

Pırasa Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Uzmanlar pişirme yöntemi olarak bazı fikirler öne sürmekte ve halkı, pırasayı bu yünde tüketmeye yöneltmektedir. Salatalara soğan yerine doğranan pırasa, patates ile püre haline getirilerek, yemeklerin yanında kullanılmaktadır. Çorbası pişirilen pırasa da sofralarda oldukça tercih sebebi olmaktadır.

Omlet yemeyi sevenler veya menemenden vazgeçmeyenlere de tavsiye olarak, içerisine pırasa eklenebileceği önemle vurgulanmaktadır. Çok fazla tüketilmemesi ve sevilmemesi göz önüne alınacak olursa uzmanlar, bu bitkinin sağlamış olduğu yararlar ve pırasanın faydaları açısından bilgiler sunarak, bitkinin tüketimine teşvik etmektedir.

Pırasanın Zararları

Çok belli bir yan etkisi ya da zararı olmamasına karşın, dikkatli ve belli ölçülerde tüketilmesi gerektiği önem arz etmektedir. Diyetin bir parçası olarak haftada bir kaç kez tüketmek en doğrusu olarak görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: