Pirincin Faydaları Google

pirinc

Pirincin Özellikleri;

Yüksek oranlarda içerdiği nişasta ile tam bir enerji kaynağı olarak nitelendirilen pirinç ve pirincin faydaları konusunda çok sayıda bilgi bulunmakta ve sofralarda sıkça tercih edilen bu bitki önem taşımaktadır.

B1, B2, C ve E vitaminleri yönünden zengin içeriğe sahip olan pirinç bunun yanı sıra; magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor içeriği ile de ön plana çıkmaktadır. Kabukları ile daha çok faydayı ihtiva eden bu bitki, kepekli olarak tüketilmesi konusunda uzmanlar tarafından hem fikir olunmaktadır.

Pirincin Faydaları

Pirincin faydaları arasında, vücuda direnç katması ve enerji vermesi, yüksek kalorili olması sebebiyle göz önünde bulundurulmaktadır. Spor yapanların ve ağır çalışanların besin kategorisinde bulunması gereken pirinç, çok fazla enerji harcamayan ve metabolizması yavaş çalışan kişiler de ise dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Vücuttan toksin maddeleri uzaklaştırma kapsamında hareket eden pirinç, ishale yol açan etkenleri de ortadan kaldırarak, kişiye rahatlama sağlamaktadır. Böbreklere faydaları olduğu gibi, kandaki kolesterol oranını da düşürmesi ile sıkça tercih sebebi olmaktadır.

Pirinç Nerede Ve Ne Amaçla Kullanılır?

Pirinç çok farklı şekillerde tüketildiği gibi, pirinç suyu hazırlanması ve pirinç unu kullanımı ile de çeşitli cilt problemleri ve yaralar için de tercih edilmektedir.

Pirincin Zararları

Pirincin faydaları anlatılmakla bitmediği gibi, dikkatli tüketilmesi gereken ve aşırıya kaçılmaması gereken bitkiler arasında yer aldığı da unutulmamaktadır. Alerji yapan ögeleri ihtiva etmemesi ile 6. Ayını doldurmuş olan bebeklerde, pirinç unu kullanılarak yapılan besinler uzmanlar tarafından önerilmeye başlanmaktadır.

Şeker hastası olan kişilerin kullanması yönünde varsayımlar olsa da, sağlık problemi olan kişilerin mutlaka bir doktora ya da uzmana danışması gerekmektedir.

Diyabet riskini arttırdığı konusu hala tartışılmakta olsa da, her besine olduğu gibi pirince de dikkatli yaklaşılması gerekmektedir. Fazla miktarlarda tüketilmesi, her gıdada olduğu gibi, sakıncalı bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: