Pomelo Meyvesinin Faydaları Google

pomelo

Pomelonun Sağlığımıza Faydaları

Pomelo meyvesi çin Greyfurdu ve Ağaç kavunu olarak da bilinen Turunçgiller familyasına ait bir meyvedir. Pomelo meyvesinin çapı 15 ile 20 cm i bulabileceği gibi ağırlıklarıda 2 kilogramı bulabilmektedir.

Kalın, sert ve pürüzlü bir kabuk yapısına sahip olan Pomelo meyvesi genellikle Akdeniz Kıyıları, Hindistan ve Güney Amerika ile Orta Amerika bölgelerinde yetişmektedir. Pomelo ağacı yavaş büyüyen bir ağaç türü olarak bilinir. Ancak 3 yaşına geldiğinde meyve vermeye başlamaktadır.

Pomelo Meyvesinin Faydaları

Pomelo meyvesinin sağlık açısından bir çok yararı bulunmaktadır. Pomelo meyvesinin içeriğinde hesperedin glikoziti bulunduğundan kılcal damarları kuvvetlendirmektedir. Kabızlığı gidermektedir. Mide rahatsızlıklarına ve kalp çarpıntısına iyi gelir.

Pomelo meyvesini veya pomelo yaprağının koklamanın baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Pomelo meyvesinin bir diğer özelliği ise yağ yakıcı olmasıdır. Zayıflama diyetlerinde tüketildiğinde doygunluk hissi oluşturmaktadır.

Ağaç kavununun yaprağı ezilerek elde edilen suyu bal ile karıştırılarak kullanıldığında mesane iltihabına iyi gelmektedir. www.sifalibitkilertedavikurleri.com sitesine ait bir yazıdır. Pomelo çekirdeği ezilerek su ile karıştırılıp aç karnına tüketilirse bağırsak kurtlarını düşürdüğü görülmektedir.

Pomelo Meyvesi Nasıl Kullanılır

Pomelo meyvesi Güney Avrupa ülkelerinde pastacılık sektöründe, şekerleme ve reçel yapımında, Pomelo çiçeği ve pomelo yaprağı ise Kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Pomelo çiçeğinin açılmamış haliyle toplanır 5 ile 6 gün su içerisinde bırakılır ve acılığı gidene kadar her gün suyu değiştirilir.

Acılığı gittikten sonra bal ile karıştırılıp reçel ve marmelat yapılarak yenir. Pomelo kabuğu hazmı kolaylaştırmasının yanı sıra sirke içinde bir süre bırakılıp sonra çamaşırlar arasına bırakılırsa güvelerin çamaşırlara zarar vermesini önlemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: