Portakalın Faydaları Google

portakal

Portakalın Özellikleri;

C vitamini denilince akla gelen ilk besinler kategorisinde yerini alan portakal, portakalın faydaları açısından da önemli bilgiler taşımakta ve uzmanlar tarafından tartışılmaktadır. Öncelikle C vitamini ihtiva etmesinin yanı sıra; E, P ve B vitaminlerini de bünyesinde bulunduran portakal, sağlık açısından çeşitli faydalar ve yararlar sağlayan bir meyve olarak göze çarpmaktadır.

Magnezyum, potasyum ve fosfor da içermesi ile de, besin değeri yüksek bir gıda olarak anılmaktadır.

Portakalın Faydaları

Portakal, portakalın faydaları olarak ele alınacak olursa; enerji vermesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile ön plana taşınmaktadır. Stresi azaltıp, yorgunluğu gidermesi ile de, sinirleri yatıştırmak konusunda etkileri araştırılmakta olan portakal, uzmanlar tarafından önerilmektedir. Kansere karşı koruyucu etkisine değinilen bu meyve, kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucu etkileri ile bilinmekte ve bu bağlamda tüketilmektedir.

Portakal Nerde ve Nasıl Kullanılır?

Taze olarak yenilmesi ve portakal suyu sıkılarak tüketilmesi ile en çok tercih edilen meyveler arasında yerini her daim korumaktadır. Portakal çiçeklerinin kaynatılıp içilmesi ile de, spazmlara iyi geldiği söylenmektedir.

Portakalın yağı elde edilerek kullanıldığı da bir gerçek olmakla birlikte, cilde sürülerek kırışıklık ve çatlaklara iyi gelebileceği de göz önünde bulundurulmaktadır. Portakalın her şekilde tüketilip, cilde sürülen bir bitki olduğu düşünülecek olursa, faydaları ve sağlığa katkıları saymakla bitmemektedir.

Portakalın faydaları konusunda araştırma yapan uzmanlar ve nasıl tüketilmesi gerektiğine değinen diyetisyenler, C vitamini deposu olarak anılan bu meyvenin tüketilmesi gerektiğinde hem fikir olmaktadır.

Portakalın Zararları;

Taze sıkılan bir bardak portakal suyunun içilmesinin büyük önem taşıdığı vurgulanmaktadır. Özellikle gelişim çağındakilerin her gün tüketmesi gereken bir besin kaynağı olduğuna dikkatleri çeken uzmanlar, çok aşırıya kaçan tüketimin de sağlık açısından zararlar doğurabileceğine değinmektedir. Mide ve reflü problemi yaşamak istemeyenlerin, tüketimi belli ölçülerde tutması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: