Rokanın Faydaları Google

roka

Rokanın Özellikleri;

Roka bitkisi Akdeniz ikliminin görüldüğü çoğu bölgede gerek kendiliğinden gerekse ekilerek yetiştirilmektedir. Roka ve roka bitkisinin faydaları içinde barındırdığı demir, kalsiyum, A ve C vitaminleri ile vücuda katkı sağlamaktadır. Ayrıca kendi familyasından olan yeşil yapraklı turpgillere göre daha fazla aroma içermesi onu salatalarda ya da et yemeklerinde tatlandırıcı olarak da tercih edilmesini sağlamıştır.

Roka bitkisi yılın her ayında tedarik edilebilecek bir üründür. Buzdolabında birkaç gün muhafaza edilebilir ve tazeliğini koruyabilir.

Rokanın Faydaları

Rokanın faydaları en çok kanser oluşumunu önleyici, koruyucu olmasıdır. İçerdiği vitamin ve minerallerle akciğer, bağırsak kanserlerini önlemede etkilidir. Yüksek antioksidan özelliği ile vücudu birçok hastalığa karşı korur ve direncini arttırır.

İçerdiği tüksek miktardaki C ve K vitaminleri sayesinde özellikle kış aylarında vücut direncini arttırarak çabuk hasta olmayı da engellemektedir. K vitamininin kemiklere olan faydası yadsınamaz bir gerçektir. Demek oluyor ki roka kemik sağlığı ve koruması için de faydalıdır.

Roka içerdiği karatoidler ile göz sağlığımızı korumamıza, katarak oluşumunu engellemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca roka kalp ve damar sağlığını da korumaktadır, içerdiği minerallerle kalp damarlarının sertleştirici plakaların oluşumunu engelleyerek damarların esnek kalmasını ve kalbin daha az yorulmasını sağlamaktadır.

Karaciğer dostu olan roka fazla bilinmese de cinsel gücü arttırıcı özelliği de söz konusudur. İçinde bulunan mineraller vücut içinde afrodizyak etki yaratarak cinsel isteği ve gücü de olumlu yönde etkilemektedirler.

Rokanın Zararları;

Rokanın faydaları yanında zararlarını da sıralamak gerekirse her meyve ya da sebzenin fazla tüketildiği durumlarda zararı olacağı bilinmelidir. Roka kan pıhtılaşma ya da kan damarlarında basınç sorunu olan hastalarda fazla tüketilmesi halinde sıkıntılara neden olabilmektedir. Bu nedenle kalp sorunu yaşayanların ancak doktor kontrolünde roka tüketmeleri gerekmektedir.

One Comment

  1. kadinvsaglik diyor ki:

    yazınız çok ayrıntılı teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: