Şahtere Otunun Faydaları Google

sahtere-otu

Şahtere Otu Özellikleri;

Sarılık otu, Safra otu, Şahtereç, Fumaria, Fumeterre isimleri ile anılan Şahtere otu 20-60 santim boyunda, yol kenarlarında görülen yıllık kısa otsu bitkidir. En önemli grubu olan tıbbi çeşidinin yaprakları mavimsi yeşil, çiçekleri mor renklidir. Genel olarak beyaz veya pembe çiçekli, çok ve düzensiz yapraklıdır. Ana vatanı Türkiye, Türkistan ve Kuzey Afrika dır. Ot çiçekleri ile beraber mayıs ekim aylarında toplanıp kurularak saklanır.

Şahtere bitkisinin etkin maddesi fumarin, fumar asidi, tanen ve şekerden oluşmaktadır. Yaprakları çok parçalı, saptan başlayarak boru şeklinde ve ince uzundur. 50 den fazla çeşidi olan bitkinin en değerli olan tıbbi türü en fazla Türkiye de yetişmektedir.

Şahtere Otunun Faydaları

Şahtere otu faydaları ise sarılık hastalığına karşı en etkili bitkidir. Merhem ve çay uygulaması ile basur hastalığına iyi gelir. Damar sertliğini ortadan kaldırdığından kalp hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır. Kanı ve böbrekleri temizleyerek idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar.

Sedef, uyuz ve egzama hastalığına hazırlanan krem ve tennür iyi gelir. Sık mide ağrısı çekenler için çayı günde iki bardak alındığında ağrıyı keser. Gaz oluşumuna engel olur. Çayın sinirleri yatıştıran etkisi uykusuzluk çekenlere iyi gelmektedir.

Şahtere Otu Çayı;

Bütün bitkilerden olduğu gibi Şahtere otunun çayı yapılır. Bitkinin toprak üstü kalan kısmı çiçekleri ile beraber tamamen kurulur. Bu kısım yarım litre suya bir çorba kaşığı konarak 4-5 dakika kaynatılıp demlemeye bırakılır. Gün içinde 2-3 bardak içilir.

Bu su ile saçlar yıkandığında kepek problemi yok olduğu gibi saçlar yumuşak ve parlak olur. Tennur ve merhem olarak hazırlamak için kuru dallar ve köklerin bir kısmı da kullanılır.

Şahtere Otunun Zararları

Bugüne kadar tespit edilmiş büyük bir zararı veya yan etkisi olmamak ile birlikte, hamile ve emzikli kadınların özellikle çayını doktor kontrolünde ve dozajı aşmamak şartı ile almaları tavsiye edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: