Şalgam Suyunun Faydaları Google

salgam

Şalgamın Özellikleri;

Aslında bir turpgiller bitkisi olan Şalgam bugün insanlar için olduğu kadar hayvan yemi olarak ta üretilmektedir. Ülkemizde Adan, Osmaniye ve mersinde Şalgam suyu üretilmektedir. Şalgam bitkisi ilk yılda köklenir. Eğer toprak altında tutulmaya devam edilir ise ikinci yılında çiçek sapları ve çiçekleri ile tohumları oluşturulur. Genelde sebze olarak, salata olarak yediğimiz bölümü kök kısmı olan bölümüdür.

Şalgam kökü uzun silindirik, geniş gövdeli ve basık, ince uzun yapıda olabilir. Şalgam çoğunlukla beyaz bazen mavimsi tırak renktedir. Şalgam kökünün toprağa yakın kısmı mor, beyaz, sarı ve yeşil renklidir. Çiçekleri parlak sarı renklidir. Tohumları Lahana tohumlarını andırır. İnsanların tüketimi için yetiştirilen şalgam gövde kısmı yumuşak etli olan şalgam türüdür. Hayvan yemi olarak ise gövde kısmı sert etli olan şalgam türü yetiştirilir.

Şalgam Suyunun Faydaları;

Şalgam suyu; Bileşimini oluşturan B,C vitamini, Kalsiyum, Potasyum ve demir ile Şalgamın faydaları yüksek tansiyonu hemen düşürmesidir. Taze veya şalgam suyunu sürekli tüketimi vücudun bütün hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Şalgam suyu böbrek taşı düşüren hastaların taş düşürme sürecini kısaltır ve kolaylaştırır. İdrar sökücü özelliği ile vücuttan toksin maddelerin atılmasını sağlar.

Akciğerleri ve bronşları temizleyerek kişinin rahat nefes alıp vermesini sağlar. Romatzimal ağrılar ve nikriste tedavisinde çiğ yenmesi, Şalgam suyunun içilmesi ve ağrı bölgelerinin su ile ovalanması ile tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Vücutta özellikle dişlerde oluşan apselerin temizlenmesinde, Kan çıbanının temizlenip patlatılmasında, Parmak veya ayak dolamalarının temizlenip patlatılmasında kullanılır.

El yüz haftada bir şalgam suyu ile yıkanır veya yuvarlak olarak kesilen şalgamlar yüz ve ellerde yarım saat tutulursa cildi temizler, gençleştirir, ferahlık verir. Ergenlik sivilcelerinin yok edilmesinde ve egzema tedavisinde suyu ve kendisi sürülerek kullanılır.

Şalgam Suyu Nerede Ve Nasıl Kullanılır?

Şalgam suyu şöyle yapılır. Önce bulgur unu bir hafta mayalanmak için bekletildikten sonra iyice ekşitilir. Daha sonra dut ağacından yapılma özel fıçıların içine şalgam, mor havuç ve bu ekşitilmiş hamur konur. Üzerine su ve yeter miktar tuz ilave edilerek fıçı olgunlaşma süresi dolana kadar kapatılır. Haftada bir açılıp kontrol edilen fıçı olgunlaşma süreci tamamlanınca cam şişelere doldurulur.

Şalgamın kalori değeri düşük ama besin değeri çok yüksektir. Protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, Potasyum magnezyum, az miktarda A, B1, B2 ve B3 vitamini ile Ciddi miktarda C vitamini içerir. Kökü yenen ve 50-120 santim arası uzar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: