Sarımsağın Faydaları Google

sarımsak

Sarımsağın Özellikleri;

Sarımsak tarihine bakıldığında Sümerlere, Eski Mısırlılara kadar uzandığı görülmektedir. Yüzyıllardır tüm dünyanın sofralarının vazgeçilmezi olan sarımsağın faydaları hem lezzet olarak hem de ilaç olarak kullanılmaktadır. Ana vatanı Hindistan olan sarımsak faydaları uzun yıllardır bilinmektedir. Sarımsak tam bir vitamin deposudur diyebiliriz. Yapısında şeker, A, B, C vitaminleri ve allil sülfür bulunmaktadır.

Gelelim sarımsağın faydaları‘na. Çok çok eskilerden beri sarımsağın salgın hastalıkların yayılmasını engellediğine inanılmıştır. Mikrobik hastalıkların yanı sıra kanser ve damar hastalıklarına karşı da insanları koruduğuna inanılmaktadır. Ayrıca bazı ülkelerde çocuk felcine karşı koruyucu olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Sarımsağın Faydaları

Ayrıca uzmanların açıklamalarına göre sarımsak atar damar kireçlenmesine iyi geliyor ve çıbanları iyileştiriyor, akciğeri, kalbi ve karaciğeri güçlendiriyor. Ayrıca sarımsak bağırsakları ve mideyi temizler, iştah açar, nezleye ve bronşite de iyi gelir. Tansiyonu düşürür, ateşi düşürür, idrar yollarında taş oluşumunu engeller. Sarımsağın faydaları açıkçası saymakla bitmez.

Tüm bunların dışında sarımsağın bağışıklık sistemine iyi geldiği de bilinmektedir. Günde iki diş sarımsak tüketenlerin düzenli tüketim sonrasında kollestrol lerinin %10 oranında düştüğü saptanmıştır. Kan sulandırıcı özelliği olan sarımsak bu sayede kalp krizi riskini de azaltmış olur. Ayrıca Doğu ve Batı kültürlerinde sarımsağın cinsel gücü artırıcı özelliği olduğu savunulmaktadır.

Sarımsak Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Sarımsağın faydalarından yararlanabilmek için düzenli olarak günde 2 baş tüketilmesi iyi gelir ve tavsiye edilmektedir. Ayrıca yüksek sıcaklıkta pişirilmesi sarımsağın sağlığa yararlı etkilerini azaltıcı bir rol oynar. Yani uzmanlar sarımsağın esasen çiğ tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Ancak çiğ yiyemeyenler için yemeğinizi ocaktan almadan 3-4 dakika öncesinde yemeğinize sarımsağı katarakta tüketebileceğinizi açıklamışlardır. Ve özellikle zeytinyağı’na sarımsak katarsanız bunun uzun süre oda sıcaklığında tutulmaması tavsiye edilir. Çünkü çiğ ya da pişmiş olsun 2-3 gün sonrasında zeytinyağı içinde bekletilmiş sarımsak insan vücuduna zararları hale gelip besin zehirlenmesi için uygun ortam yaratmış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: