Sedimantasyon Yüksekliği Nedenleri Google

sedimantasyon

Sedimantasyon Yüksekliği Nedenleri

Sedimantasyon Nedir

Kanın, özel tüpler içinde kırmızı kan hücrelerinin çökme süratinin ölçülmesidir. kanda sedim yüksekliği belirli bir zaman içinde kırmızı kan hücreleri yavaş yavaş çöker ve kanın serum kısmı ortada kalır. Bu olay kanda bulunan çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu faktörlerin başında kan proteinleri ve bunların da çeşitli tipleri rol oynar. Normal bir insanda özel tüpler içinde kanın bu çökme olayı yarım, bir iki ve yirmidört saat içinde ölçülür ve elde edilen değerler de hemen hemen sabittir. Sedimantasyon Ne Demektir Mesela:

Normal bir insanda, 1 saatte kanın çökme sürati 10-15 mm’dir. Bu hiç bir zaman 20 mmyi geçmez. Fakat, hastalık hallerinde kan proteinlerinde değişiklik olduğundan bu çökme sürati çok değişir ve genellikle artar, 100-120 mm’ye kadar çıkar.

Sedimantasyon Belirtileri

Mikrobik hastalıklarda, romatizmada, kanser gibi hastalıklarda, aşırı kansızlıklarda sedimentasyon değeri çok yükselebilir. Bir laboratuar metodu olarak teşhisde önemli bir muayene usulüdür. Özel bir tekniği vardır. Damardan kan alınarak yapılır ve hastalıkların tedavi ve iyileşmeleri sırasında bir kontrol kriteri olarak da önem taşır.

Sedimantasyon Ne Zaman Yükselir

Enfeksiyon hastalıklarında, iltihabi hastalıklarda sedim yükselebilir. Romatizmal ateş, romatoid artritte sedim artar. Tümörler, Bağ doku hastalıkları (Kollojen doku hastalıkları) ve glomerulonefritlerde (böbrek hastalıklarında) sedim artmaktadır. Verem (tüberküloz) hastalığındada sedim artışı görülür. Kalp krizinde (myocard infarktüsünde) sedim artışı tanıyı desteklemektedir.

Sedimantasyon Ne Zaman Azalır

Eritrosit sedimentasyon hızı yenidoğan bebeklerde düşük olabilir. Bunun yanında viral hastalıklarda, mononükleozda, kan yapımının arttığı polistemi (eritrositlerin fazla miktarda bulunması) durumunda sedimentasyon hızı azalır. Ayrıca eritrositlerin defektif olduğu talasemi minör gibi hastalıklardada ESR azalmaktadır.

2 Comments

  1. cemal kuvvettaş diyor ki:

    sedim im 90 crp 10 hiç yapılmayan incelenmem kalmadı bişey çıkmadı RF1.35 SADECE AYAK VE EL BİLEKLERİMDE ŞİŞLİK VE SANCI OLUYO BEL VE BOYUN FITIĞIM VAR BUNLAR SEDİMİ YÜKSELTİRMİ KAÇ YILDIR Bİ ÇARESİNİ BULAMADIM SEDİMİDE CRP YİDE DÜŞÜREMEDİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  2. tehran diyor ki:

    salam men 7 mm saatda eri kokme sureti normalmi zehmet olmasa deyerdiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: