Şeftalinin Faydaları Google

seftali

Şeftalinin Özellikleri;

Gülgiller familyasından bir yaz meyvesi olan Şeftali bütün dünyaya Çin den yayılmıştır. Eski uygarlıklarda yaşam ve ölümsüzlük sembolüdür. Türkiye de başta Bursa ve Akdeniz bölgesinde bolca yetişir. Soğuğa karşı dayanıksız olan ağaç 2-2,5 metre boyundadır.

Ülkemizde 64 çeşidi vardır. Şeftalinin çekirdeği kül oranı az ve kükürt oranı düşük olduğundan özellikle tavuk çiftliklerinde ve mandıralarda yakıt olarak ve hayvan yemi üretiminde kullanılmaktadır.

Şeftalinin Faydaları

Sindirim sistemi üzerinde etkili olan Şeftalinin faydaları bağırsakları yumuşatıp kabızlığa engel olarak iyi gelir. Bioflavonoit ve karotenoit açısından zengin olduğun kanser hastalığını önlemede etkilidir. Kalp sağlığını düzenler. Antioksidan özelliği ile kanı temizler. Vücuttaki tüm dokuların hızla iyileşmesine yardımcı olur.

C vitamini ile kıkırdak ve kemikleri korur. Midedeki Ph dengesini koruyarak karbonhidratların sindirilmesine yardımcı olur. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Kan, kemik sağlığını, vücut dirliğini, cilt tazeliğini sağlar. Bir şeftalide 285 mili gram potasyum olduğundan böbrek hastaları ve yaşlılar için fazla tüketim zararlı olabilir.

Şeftali Nasıl Kullanılır?

Şeftali taze yenmesi kadar Şeftali suyu tüketilerek de kullanılır. En önemli özelliği serbest radikalleri düzenleyici ve vücuttan kolay atılmasını sağlayıcı yapısıdır. İdrar sökücü olduğundan mesane ve prostat kanserini yok eder. Yüksek ateşli rahatsızlıklarda ateş düşürücü etki yapar.

Bağırsak kurtları ve zararlı bakterilere karşı etkilidir. Etkili bir natioksidan olduğundan kanser önleyici ve kansere direncine yardımcı olur. Aşırı tüketimi durumunda çocuklarda ve alerjik bünyeli yetişkinlerde vücutta kızarıklık, baloncuk halinde şişmelere neden olur.

İdrar yolarlı hastalığı olanlar su kayıplarını telafi ederek tüketmelidirler. Yüksek potasyum nedeni ile böbrek hastalarının doktor kontrolünde tüketmeleri gerekmektedir. Özellikle kışın grip, nezle gibi hastalıklardan korunmak için yaz aylarında aşırı sıvı kaybını telafi etmek için taze ve mevsiminde bolca tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: