Semizotunun Faydaları Google

semizotu

Semizotu Özellikleri;

Semizotu bahar ve yaz mevsiminde kendiliğinden çıkan ya da özel olarak tohumu ekilerek yetiştirilen, Semizotunun sapları ve yaprakları ile tüketilebilen sarı minik çiçekler açan otsu bir bitkidir. Meyvelerinin içinde siyah tohumlar dökülerek gelecek seneye filizlenip üreyebilirler.

Semizotunun boyu en fazla 30 cm uzayabilirken tadı ekşi tatlı arasındadır. C vitamini ve demir bakımından oldukça zengin olan semizotu günümüzde pazarlardan, avm manavlarına kadar her yerde kolayca bulunabilmekte ve tercih edilen sebzeler arasında gelmektedir.

Semizotu Faydaları

Semizotunun faydalarını tam olarak görebilmek için çiğ olarak tüketmenin önemi büyüktür. Çiğ olarak salatalarda ya da yoğurtla birlikte tüketilebilmektedir. Semizotunda bulunan ve vücudun üretemediği ancak bitkiler ve hayvansal ürünler ile alabildiği omega 3 yağları bulunmaktadır. Hatta bu konuda semizotu, en büyük omega 3 kaynağı olarak bilinen balık ile dahi yarışabilmektedir.

Omega 3 ise hem kalbi korumaya hem de kansere karşı vücudu korumakta direncini arttırmaktadır. Semizotu içinde yüksek lif oranı vardır, bu da bu bitkinin kabızlık için iyi geldiğinin ve bağırsakları rahatlığının göstergesidir. Semizotunun kalori değerinin düşük olması, diyet listelerinde ön sıralarda yer almasını sağlamıştır.

Semizotundan lapa yapıldığında yanık bölgeler için veya apseli yaralar için iyileştirici özellik göstermektedir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi olan semizotunun sadece salata olarak tüketilmediği yemeğin de yapılabildiği unutulmamalıdır. Kan basıncını düzenler, iyi bir antioksidandır, kanı temizler, çocukların beyin gelişimlerine katkı sağlamaya iyi gelir.

Semizotu Zararları;

Semizotu faydaları denilince sayfalarca anlatılabilirken, zararlarına bakıldığında sadece fazla tüketilmesi halinde C vitamini eksikliğine neden olması sayılabilmektedir. Bu kadar faydasının yanında bu denli küçük ve kontrol edilebilecek bir zarar neredeyse yok denilebilecek kadar azdır. Kısacası Semizotu insan vücudu için faydalı olan birçok bitkiden biridir denebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: