şifalı bitkiler nasıl toplanmalı ve kullanılmalı Google

fitoterapi

şifalı bitkiler ile ilgili bilgiler hakkında yazılar

Şifalı Bitkileri Toplanma ve Saklama koşulları nasıl olmalıdır : Şifalı bitkilerin hastalıklara iyi gelebilmesi ve şifalı olması için toplanma zamanı, toplama şekli ve kurtulma şartlar büyük önem taşımaktadır. Herbalist doktorların sık sık vurguladığı konu bitkilerin toplanma ve saklanma koşullarıdır. Peki bitkiler nasıl, ne zaman toplanmalı ve nasıl saklanmalıdır.

Bitkinin yaprağı tam yeşil renk aldığında ve taze iken Haziran-Temmuz aylarında toplanır. Çiçeklerini ise açtıktan hemen sonra toplamak en iyisidir. Meyveleri de iyice olgunlaştıktan sonra toplanmalıdır. Ham olarak meyveler toplanmaz. Kökü ve kabukları ise sonbaharda toplanmalıdır.

Bitkileri toplarken dikkat edilecek en önemli hususlardan bazıları, bölgede çevre kirliliğinin olmaması, bitkinin yol kenarlarında bulunmaması, civarında ilaçlama yapılmıyor olması ve sanayiden uzak bölgelerde bulunmasıdır. Bitkilerin birbirine benzerliği fazla olduğundan toplanacak bitkiyi çok iyi tanımak gerekir.

Bitkiler; yağmurlu, sisli ve rutubetli havalarda toplanmamalıdır. En sağlıklı toplama zamanı, öğleden sonraki zamandır. Temiz ortamda ve sanayiden uzak havada yetişen bitkilerden alınacak netice çok daha faydalı olacaktır. Toplanmış bitkilerin özelliklerini kaybetmeden saklanması için yaprak, çiçek, tohum ve meyvesinin güneş olmayan havadar bir yerde veya belli sıcaklıklarda fırında kurutmak sureti ile saklanması gerekir.

Güneşte ve fazla sıcaklıktaki bir fırında kurutmak ,bitkilerin bir çok etkisinin kaybolmasına neden olur. Bitkilerin yaprak ve çiçeklerini gölgede kurtumak gerekir. Toplanan bitkilerin köklerini ise temizce yıkayıp güneşte kurutmak gerekir. Tam kurutulmayan kök ve kabukların hiçbir işe yaramadığı unutulmamalıdır. Bitkilerin depolanıp saklanması Bitkilerin depolanacağı ve saklanacağı yerin güneş ışığı almaması, fazla sıcak olmaması, rutubetli ve nemli olmamasına, serin bir yerde fazla ışık ve güneş almamasına dikkat etmek lâzımdır. Bitkileri bez torba, karton kutu, teneke içerisinde üst üste yığmayıp rahat olarak ve hava alacak şekilde saklamak en uygunudur.

Mümkün olduğu kadar bir yıllık bitki kullanılmalıdır. Fazla bekleyen bitkinin aroma ve kokuları kaybolduğundan etkisini az da olsa kaybedebilir. Onun için yıllık kullanmak daha faydalı olur.

Şifalı bitkiler nasıl kullanılır : Şifalı bitkilerin bize sağlık ve şifa verebilmesi için mutlaka doğru kullanılması gerekir. Bazı bitkiler kaynatılarak kullanılır, bazıları demlenir. Hangi bitkinin nasıl hazırlanacağını, nasıl kullanılacağını ve ne kadar zaman devam edileceğini iyi bilmek gerekir. Eğer bitkiyi yanlış kullanıyorsak bitkiden şifa bulmak mükün değildir. Aksine yanlış kullanılan bitkiler sağlığımıza zarar verebilir.

Bitkiler hakkında iyi bilgi toplayıp nasıl kullanmamız gerektiğini iyice öğrenelim. Ondan sonra bitkisel tedaviye başlıyalım.

Eğer bitkimizin tarifi kaynama ise; kullanacağımız kadar bitkiyi iyice yıkayıp istenilen ölçüde suda 10- 15 dakika kadar kaynatalım. Bitkimizin kullanımında demleme diyorsa; yıkayıp hazırladığımız bitkiyi kaynar suda 3- 5 dakika demleyip içelim.

Bazı bitkiler ise pişirilerek kullanılır. Bitkinin; su, ateş ya da közde belli bir zaman süresince işlemden geçirilmesidir.

Bitkimizi lapa halinde kullanacaksak; çıkıklara, çıbana, şişliğe, ura, ağrılara ve eziklere uygulanan yöntemdir. Bitkinin kökü, yaprağı, çiçeği, meyvesi kaynatılıp pişirildikten sonra hamur haline getirilip dövülerek belli bir kıvama sokulur. İstenilen yere sarılıp haricen uygulanır. Bu işlemi günlük yapmak gerekir.

Bitkiyi harici banyo ve pansuman olarak kullanacaksak; Bitkinin önce kaynatılması sonra süzülmesi ile elde edilen suyu ile yapılan işlemlerdir. Bitkinin ılık veya soğuk şekildeki suyu ile, harici yaralara pansuman yapılır, pamuk veya bezle kompres uygulanır veya banyo yapılır.

Şifalı bitkiler merhem olarak kullanacaksak; Bitkilerin tek başına ve karıştırılarak hazırlanan merhemlerinin gazlı bez veya pamukla , harici yara, ezik veya çürüklerde kullanılması işlemidir.

Şifalı bitkilerin özsuyu yada yağı da şifa için kullanılabilir. Bitkilerin taze çiçek yaprak ve köklerinden sıkmak veya kaynatmak sureti ile elde edilen sıvı ve yağlardır. Bu da hastalığına göre dahili ve harici kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: