Şimşir Ağacının Faydaları Google

simsir-agaci

Şimşir Ağacı ve Yaprağının Özellikleri;

Şimşirgiller ailesinden olan şimşir Buxus Çinsinden bodur çalılara verilen genel isimdir. Şimşir ağacının dört mevsim boyunca yeşil kalan bu bodur çalının nadir olarak ağaç türleri de görülmüştür. Bu bodur çalının genel yüzeyi ve alt sürgün taze filizleri dört köşelidir.

Şimşir Yaprağının üstü deri gibi sert ve kalındır. Bir ana dal üzerinde dörtgen şeklinde ve karşılıklı dizilmiş olan yapraklar tüysüzdür. Gölge ortamlarda ve nemli besin maddesi yüksek topraklarda hızla büyüyen Şimşirin ağaç formunda görülen türleri kuş üzümüne benzer meyveler verir.

Ana vatanı uzak asya, Japonya olmak ile birlikte, Türkiye, Gürcistan, Karadeniz kıyıları Türk Cumhuriyetleri, Güney Amerika kıyıları, Afrika’ nın Madagaskar adası ve civarında yetiştirilir. Ağaç boyutu 10 metre kadar olan türleri ülkemizde yetişmektedir. Çiçekleri yeşilimsi sarı renklidir. Yapraklar ve ana dallar, alkolitler, tanen, reçineli sıvı bileşikler ve uçucu yağlar içerir.

Şimşir Ağacı ve Yaprağının Faydaları

Ağacın özellikle yaprakları Şimşir ağacı ve yapraklarının faydaları arasında kabızlığı giderici etkisi öne çıkmaktadır. Hafif müsil etkisi hızlı olmasa da kendini gösterir ve kabızlık problemini giderir. İçindeki alkolit ve uçucu yağlar kanı temizlediğinden kalp ritmini düzenlemeye iyi gelir. Terleme problemi yaşayanlar şimşirin yaprak çayını içmelidirler. Yüksek ateş anında çayı çok hızlı ateş düşürücü olarak kullanılır. Mide ve bağırsak sistemine bütün olarak etki ettiğinden hazımsızlık problemi çekenlerin hazım düzenini sağlar.

Şimşir çayı karaciğere doğrudan etki eder ve düzenli çalışmasına yardımcı olur. Özellikle sara hastalığının ve derin sinir bozukluklarının tedavisinde şimşir çayı kullanılır. Haşlanmış yaprağı ve çayı romatizmal ağrıların giderilmesinde kullanılır.

Şimşir Ağacı ve Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Şimşir ağacının yaprakları ve dallarının kabukları tıbbi alanda kullanılır iken doktorun belirlediği doz üzerinden kullanılmalıdır. Şimşir yaprağı çayı karaciğere doğrudan etki eder ve düzenli çalışmasına yardımcı olur. Özellikle sara hastalığının ve derin sinir bozukluklarının tedavisinde şimşir çayı kullanılır. Haşlanmış yaprağı ve çayı romatizmal ağrıların giderilmesinde kullanılır.

Şimşir Ağacının Yaprağı Zararları

Fazla kullanım aşırı ishal, terleme, su kaybı ve kusma ile kendini gösteren zehirlenme ile sonuçlanır. Öncelikle süs bitkisi olarak kullanılan Şimşir otu dört mevsim yeşil kaldığından bahçe kenarlarına farklı bir görüntü ve hava katmaktadır. Ağaç tipi şimşir ağaçlarına sanatsal bahçevan uygulamaları yapılarak çok estetik görüntüler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: