Sirken Otunun Faydaları Google

sirken-otu

Sirken Otunun Özellikleri;

Halk arasında yabani ıspanak olarak da bilinen sirken otu, ıspanak gibi kaynatılıp pişirilebilme özelliğine sahiptir ve üstüne üstlük içerdiği vitamin ve mineraller düşünüldüğünde sirken otunun faydaları nın ıspanaktan daha fazla olduğu bilinmektedir. Sirken otu bitkisinin latince adı Chenopodium album olup İçinde demir, kalsiyum, sodyum, protein mineralleri, A, B, C ve B6 vitaminleri bulunan sirken otu ayrıca lifli bir sebze olma özelliğine sahiptir.

Sirken Otunun Faydaları

Sirken otunun hafif tüylü yapraklara sahip olması ve buruk tadı nedeniyle çiğ yenmesi zordur. Bu yüzden sirken otunun salata olarak yenmesi ya da pişirilerek yenmesi tavsiye edilir. Hatta sirken otunun börek yapılarak tüketilmesi fazlasıyla tercih edilmektedir. Sirken otunun faydalarına gelecek olursak; kanı temizlediği, bağırsakları yumuşattığı, bağırsakları temizlemeye iyi gelir, iltihap ve yara kurutucu özelliği olduğu bilinmektedir.

Sirken Otu Nasıl Kullanılır

Eğer sirken otunu salata olarak yemek isterseniz salatanızı şu şekilde hazırlayabilirsiniz. Sirken otunun dallarını ve köklerini iyice ayıkladıktan sonra güzelce yıkayıp temizlemelisiniz. Sonrasında 10-15 dakika kadar sirkeli su içinde bekletilerek dinlendirilmelidir.

İyice dinlendirilen sirken otu süzüldükten sonra iri parçalar halinde doğranarak kaynamış bol suyun içine atılır ve hafif öldürülecek şekilde haşlanır. Daha sonra soğuk suyun içine atılarak yaprakların yeşil kalması sağlanır ve isteğinize göre limonlu, zeytinyağlı sos ile karıştırılarak salatanız servis yapılır.

Eğer sirken otunu yemek olarak yemek isterseniz de sirken otunu iyice temizlenip doğrandıktan sonra güzelce kavurup yoğurtla birlikte yiyebilir ya da az suda kaynatarak yoğurt, un ve yumurta ile terbiye ederek ve sonrasında da kaynatarak çorba şeklinde de tüketebilirsiniz.

Sirken Otunun Zararları;

Sirken otunu tüketirken aşırı kullanıma dikkat edilmelidir. Sirken otunun faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Tüketimi fazla olması durumunda sinir ve sindirim sistemine zarar verebileceği söylenmektedir. Ayrıca eğer böbrek rahatsızlığınız varsa sirken otu tüketiminden kaçınmanız gerektiği söylenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: