Soğan Suyunun Faydaları Google

sogan

Soğan Suyunun Özellikleri;

Soğan yüzyıllardır Türk ve dünya mutfağının vazgeçilmez bir sebzesidir. Kök olan yumru kısmı ve toprak üstü yeşil yaprakları kullanılan Soğanın faydaları arasında bilinen ilk fayda yemeklere tat vermesidir. Yapraklar keskin kokulu ve hafif acıdır. Soğangiller familyasından olan Allium cinsine dahil olan Soğan bu guruptaki tüm bitkilerin ortak adıdır. Bahçe soğanı olarak ta tanınan soğan kök bitkidir. Soğan ve Soğan suyunun faydaları? Soğan suyu neye iyi gelir? soğan suyunun faydaları? soğan suyu nasıl kullanılır? konularını ele alacağız.

Soğan bitkisinin toprak altı kısmı olan Soğan yumrusu ve yeşil yaprakları yemeklere tat vermek için ve salata olarak kullanılır. Basaliye, Allium cepa, Onion, oignon ismi ile de bilinmektedir.

Yapısında uçucu yağlar, sabit yağlar, şeker, fermentler ve aminoasitler vardır. A, B, C vitaminleri ile potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor, kükürt bakımından zengindir. Uçucu yağın büyük kısmını oluşturan propil alliin maddesi gözleri yakar ve gözlerimizden soğan doğrar iken yaş gelmesinin sebebi budur.

Soğan Suyunun Faydaları

Soğan suyu yağları yakar ve hızlı kilo verdirir. Cinsel gücü arttırır. Egzema başta olmak üzere pek çok cilt hasalığına iyi gelir. Bronşları temizler, öksürüğü keser ve astım krizini koklatmak sureti ile durdurur. Şeker hastalarının bol soğan tüketmesi şeker dengesi açısından önemlidir. Yaşlanmayı geciktirir. Cildi her daim taze tutar. Damarları açarak kan dolaşımını hızlandırır ve kalp sağlığında etkilidir. Doğal antibiyotik olan soğan mikropların, bakterilerin su ile vücuttan atılmasını sağlar. Güçlü bir idrar sökücüdür bu nedenle prostatı önler.

Soğan Suyu Nasıl Tüketilmeli

Soğan suyu en fazla günde üç kez yemeklerden sonra bir çorba kaşağı içilmelidir. Soğan kürü uygulaması yaparken soğan suyu sürekli taze sıkım hazırlanıp içilmelidir. Bir baş soğan haşlanıp başa bir tülbent ile bağlanıp bir iki saat beklendiğinde en şiddetli baş ağrısını keser.

Vücudumuza batmış bir maddeyi vücuttan çıkarmak için közlenmiş bir baş soğanı yarıp içine zeytinyağlı beyaz sabun kıyılıp yaraya bağladığınızda cildin altındaki yabancı madde dışarı atılır ve yara çabuk iyileşir.

Soğan Suyunun Zararları;

Bu kadar çok faydası olan Soğanın zararları aşırı tüketimi bağlı olarak vardır. Özellikle diyet yapanlar soğanı çiğ tüketmemelidirler. Mide rahatsızlığı olanlar çiğ tüketim veya suyunu tüketiminde dikkatli olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: