Sumağın Faydaları Google

sumak

Sumak Faydaları Nelerdir

Lezzet arayanlar hemen sumak der. Bu bitki Birçoğumuzun sofrasında misafirdir. Türkiye’nin hemen hemen her köşesinde doğabilir. Sumağın latince ismi Rhus Coriaria diye bilinir. Özelliklede ağır kokan ve kokusu geçmeyen şeyler tüketmeyi sevenler için müjde gibi yanında mutlaka kullanın. Çünkü o kokuyu kırar.

Genel olarak proteinli yemeklerinde kullanılmasının sebebi ise sindirim gücünüzü attırmanızdan kaynaklıdır. Kısaca Sumak hakkındaki bilgilere bakalım.

Sumağın Faydaları

Faydalarını anlatmaya başlasam ilk aklıma gelen; vücuttaki her hangi bir bölgede oluşan iç ya da dış kanamaları azaltmasına iyi gelir herhalde. Aynı şekilde istem dışı da olsa bazen idrar tutamama gibi bir sorun yaşıyorsanız, hatta yaşlıysanız ya da hastaysanız bu sorunu da çözer.

Sumak tozunu bir miktar suyun içine döküp ağzınızı çalkalarsanız, eğer ağzınızın içinde bir yerlerde bir yara veya yangı varsa iyileştirir. Çürükten oluşan koku normaldir. Bunu önler. Bu konuya gelmek istemezdim ve hiç kimsenin başına gelsin de istemem ancak aklınızda bulunsun diye söylemeden de geçemem,

Herhangi bir sebepten dolayı zehirlendiyseniz, (gıda, ilaç) bu tozla hazırlayacağınız sumak çayı sizi kurtarabilir. Hafif ekşidir, erik gibi düşünebilirsiniz. Bu ekşi tat sayesinde zeytinyağlı yemeklerde de çok sık kullanılır. Zaten her şeyden mikrop kapabildiğimizden kaynaklı, mikrop öldüren bir baharatı kim istemez.

Sumak Nasıl Kullanılır?

Sumak çayını kaynatıp, içine bir parça bal koyarsanız maske elde edebilirsiniz. Ciltteki kötü görsele sebep olan sivilceden de kurtulursunuz. Ya da hazırladığınız maskeye daha da su katıp için basur sorunu için de rahat edersiniz. Canınız her istediğinde kullanmamaya çalışın.

Her istenilen, her zaman olmuyor… Buda aynı öyle, yoğun kullanım da size karşı tepki verecektir. Hatta şu organınızı bu organınızı demeyeceğim tüm organlarınıza. Ağzının farklı bir tat alsın diye kendinize bunu yapmayın. Demem o ki, sumak çok kullanmaya gelen bir baharat değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: