Susam Yağının Faydaları Google

susam

Susam Yağının Özellikleri

Susam yağının içeriğinde bulunan vitamin, mineral, antioksidanlar ve lesitin bakımından zengin olması susam yağının etkisinin kanıtıdır. Susam yağı özellikle A, B ve E vitaminleri bakımından zengindir. Omega-6 ve omega-9 yağ asitleri içermesi susam yağının değerini bir kat daha artırmaktadır. Susam yağında mineral olarak ise demir, potasyum, fosfor ve kalsiyum, antioksidan olarak ise susam bitkisine kendi adını veren sesamol, besamolin ve sesamin antioksidanları bulunmaktadır. Susam yağı insanlığın hizmetine sunulmuş bitkisel yağlardandır.

Susam yağı haricen kullanılabildiği gibi içilerek de kullanılabilmektedir. Susam yağı özellikle cilt üzerine tek başına uygulandığında mükemmel bir bakım sağlar.

Susam Yağının Faydaları;

Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korumaktadır. Güneş kremlerinin içeriğinde bu nedenle susam yağı mutlaka bulunmaktadır.

⋆ Cildi besler.
⋆ Saçları güçlendirir, saç kırıklarını onarır.
⋆ Tırnakların çabuk kırılmasını önler.
⋆ Kaş, kirpik bakımında kullanıldığında oldukça etkilidir.
⋆ Kuru ciltleri yumuşatır ve besler.
⋆ Cinsel gücü artırmak için kullanılmaktadır.
⋆ Banyo sonrası nemlendirici olarak her cilt tipi için kullanılabilir.
⋆ İçilerek kullanıldığında kabızlığı önler.
⋆ İdrar söktürücü ve gaz çıkarıcı özellikleri bulunmaktadır.
⋆ Anne sütünü artırır.
⋆ Ağrılı ve düzensiz menstrüasyonu (adet kanamalarını) normale döndürür.
⋆ Şeker hastaları için ideal bir yağdır.
⋆ Selülit oluşumunu engeller ve oluşmuş selülitlerin azaltılmasına yardım eder.
⋆ Romatizmaya karşı şifalı bir bitkisel yağdır. Artroz ve kireçlenmelerde eklemlerin kuvvetlenmesini sağlayarak ağrıları azaltır.
⋆ İçerdiği lesitin ve diğer maddeler ciltte uzun süre bozulmadan kalabildiği için cildin erken yaşlanmasını engelleyerek gergin bir cilt yapısına kavuşmanızı sağlar.
⋆ Susam yağı mantar hastalıklarına karşı da iyi geldiği bilinmektedir.
⋆ Yapısında bulunan lesitinden dolayı beyin ve sinir hücrelerini dinç tutar.

Susam yağı, susamın ezilmesi sonucu elde edilen bir yağdır. Bu nedenle susam kadar değerli ve etkili bir üründür. Susam yağı özellikle cilt güzelliği için kullanılan badem yağı, çörekotu yağı, zeytinyağı kadar önemli bitkisel yağlardandır. Susam yağı cilde faydalı, yara iyileştirici, saç bakımı için ideal olan yağlardandır.

Susam yağının içeriğinde A, B ve E vitaminleri çok fazla bulunmaktadır. Ayrıca susam yağında demir, magnezyum, kalsiyum, bakır, fosfor gibi mineraller de vardır. Susam yağı cildi besleyerek cildin toksinlerden arınmasını sağlar. Cilt tarafından kolay emilmesi nedeniyle cilde kolayca nüfuz eder. Cilt üzerinde oluşan yara, yarık, yanık, cilt çatlağı gibi cilt hastalıklarının tedavisinde susam yağı yardımcıdır. Susam yağı aynı zamanda tırnakların güçlenmesi ve saçların dolgunlaşması için de kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: