Susamın Faydaları Google

susam

Susamın Faydaları Nelerdir

Susam aslında bildiğimiz bitkilerden birinin tohumunun ismidir. Birçoğumuz mutfağında küçük paketlerin içinde vardır. Ama evimize gelmeden de birçoğu mekanik işlemlerden geçirilerek yağ haline getirilir. Hatta daha ilginci o tohumların üzerinde küçük kabukları vardır. O kabuklar yine başka mekanik işlemlerle soyulup tahin yapılır. Susamın latince ismi Sesamum indicum dir.

Bence yine de en güzeli taneleri büyük olup simitin üstündekilerdir. Tazecik, iyice kavrulmuş, esmerleşmiş mis gibi kokan sokak simite kim hayır der ki. Birçoğumuz da var olan şey de yok bu pastane, yok bu sokak diye ayırırız. Şahsen ben bile bunu yapıyorum. Simit ne kadar güzel olursa olsun asıl onda susam var… Bunu atlamamak lazım…

Susamın Faydaları

Susam tohumundan yağ yapılabildiğinden de anlaşılacağı gibi içinde çok yağ barındırır ve fazla tüketim kilo yapar. Zaten hazmı da kolay değil. Öksürüğünüz varsa gayet faydalıdır. Hayatın curcunasının içinde bazen yorgun düşebiliriz. Hatta halk dilinde damar damar üstüne binmek denilen damar sıkışması yaşayabiliriz.

O zamanda yağı, bizim yardım eder. Sertleşmiş, bize küsmüş damarları çözer. Tohumu yağı değil de yaprağını kaynatarak su elde edip onunla da saçınızı yıkarsanız, saça çok iyi gelir. Televizyon yıldızları gibi hava atarsınız benden demesi.

Televizyondan konu açılmışken, bu tarz elektronik ürünlerin çevreye saldığı radyasyonun bizde yarattığı kötü etkiyi iyileştirmeye yardımcıdır. Görselliğin de ötesinde kemiklere çok iyi bir arkadaştır.

Susamın Zararları;

Bazı bünyeler hassastır ve hemen alerji tepki verebilir, işte susam da tam üstüne geldi. Yağı tohumu yaprağı fark etmez çok tüketilmesi kilo yapar. Hatta yağlı olduğu için bazı kişilerde sivilcelenme yaptığı da söylenmektedir.

Özellikle bayanların adet zamanlarında uzak durmasını söyleyebilirim. Çünkü kanamanızı yoğunlaştırır. Daha kötüsü karnınızda bir bebek varsa onun düşmesine bile sebep olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: