Sütleğen Otunun Faydaları Google

sutlegen-otu

Sütleğen Otunun Özellikleri;

Sütleğen otu; sütleğengiller familyasından bir ya da çok yıllık bir bitkidir. Sütü andıran beyazlıktaki özsuyu zehirli bir sıvıdır. Zehirli olduğu için hayvanlar tarafından tüketilmemesi gerekir. 70cm’e kadar çıkabilen, çoğunlukla Güney Anadolu ve Orta Anadolu bölgesinde yaygın olarak rastlanan çok dallı bir bitkidir.

Bu sıvı doğal bir ağrı dindirici olarak bilinmektedir. Sütleğen Otunun latince ismi Herba Euphorbiae dir. Sütleğen otu tohumlarının yağı da çıkarılarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde altmışa yakın çeşidi bulunan sütleğen otu; birçok hastalığı gidermek amacıyla hem haricen hem de dahilen kullanılabilmektedir. Sütleğen otunun faydaları arasında en önemli olanı bazı cilt hastalıklarında etkili olması bulunmaktadır.

Sütleğen Otunun Faydaları

Sütleğen otu, sedef ve siğil gibi cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde, hasta bölgeye bir damla şeklinde tatbik edilerek kullanılmaktadır. Ayrıca nasır ve mantar hastalığı için de birer damla şeklinde , birkaç gün süreyle kullanılabilir.

Sütleğen otunun yağı birçok değişik sağlık sorununda kullanılabilmektedir. Sütleğen otunun faydaları arasında yer alan önemli başka kullanım alanları vardır. Sütleğen otu güçlü bir müshil etkisi sağlayarak kabızlığı giderir, sıtma ve sarılık rahatsızlıklarının iyileştirilmesine yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

Ayrıca diş çekimlerinde çekilecek bölgeyi uyuşturmak için de kullanıldığı bilinmektedir. Ancak sütleğen otu zehirli bir bitki olduğundan, önerilen ve gereken miktardan fazla kullanılmaması gerekmektedir.

Sütleğen Otu Nasıl Kullanılır?

Sütleğen otunun faydaları içinde en önemlisi birçok cilt hastalığını tedavi edebilme özelliğidir. Bitkinin özsuyu yani sütü; ciltte oluşan siğillere birkaç gün üst üste sürülerek iyileşme sağlanmaktadır. Birçok kişi için önemli bir sorun hale gelmiş olan sedef hastalığı için de aynı şekilde kullanılabilmektedir.

Nasırlara da iyi geldiği gibi, toz haline getirilen bitkiye, yarısı kadar kına eklenerek elde edilen bir karışım yaralara tatbik edilerek üstü bağlandığında iyileşme sağladığı bilinmektedir.

Sütleğen Otunun Zararları

Zehirli olması nedeniyle gereken miktardan fazla kullanımı aksi tesirlere yol açabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: