Tarçının Faydaları Google

tarcin

Tarçının Özellikleri;

Defnegiller familyasından Anavatanı Güney ve Güney Doğu Asya olan Tarçın yaprakları dökülmeyen aromatik kokulu bir ağaçtır. Tarçın sözü Çin Ağacı anlamına gelen Farsça bir isimdir. Milattan önce 3.000 lerde Çinlilerin kullandığı bilinen Tarçın bitkisi 16-18 yüzyıllarda en pahallı baharattır.

Bir çay kaşığı Tarçının faydaları günlük demir ihtiyacının % 4 ünü, Kalsiyum ihtiyacının % 8 ini, Manganez ihtiyacının % 68 ini, lif ihtiyacının % 16 sını karşılatır. Bu özelliği ile de hafızaya büyük destekçidir. Zayıflamak isteyen kişilerin özelikle tarçın çayını günlük 2-3 bardak tüketmeleri yeterli olacaktır.

Tarçının Faydaları

İçindeki bol miktarda LDL Kolesterolü dengeler. Vücut ısısını dengede tuttuğundan kan şekerini sabitleyip insülin direncine karşı faydalıdır. Gıdalar bakteri çoğalmasını engellemek için doğal katkı maddesi olarak konur. Demir içeriği dolayısı ile kanda hemoglobin üretimini arttırır. İçindeki Kalsiyum ile diş ve kemik dokunun yenilenmesine yardımcı olur. Lifli yapısı ve manganez minerali bağırsak düzenleyici olarak kanser oluşumunu engeller ve vücuttan tuzun hızlı atılmasını sağlar.

Tarçın Çayı;

Baharat olarak kullanımın dışında Tarçın çayı son yıllarda soğuk algınlığını önlediği, vücut direncini arttırdığı ve kilo vermeye yardımcı olduğundan çokça kullanılmaktadır. Tarçın çayı tarçın tozu veya tarçın kabuğu kullanılarak yapılır. Yarım litre suya bir adet tarçın kabuğu parçalanarak atılır. 10 dakika kaynatılıp demlenir. Tarçın tozundan ise bir çay bardağına 1-1,5 çay kaşığı toz atılır ve üzerine kaynar su konur. 4-5 dakika demlenmesi beklenir.

Tarçın Yağı;

Tarçının kendisi. Çayı kadar Tarçın yağı tüketimi de vücuda fayda sağlar. Tarçın kötü kolesterolü indirir. Tarçın yağı mantar tedavisinde etkilidir. Kanın geç pıhtılaşmasını önler. Tarçın yağı pastörize edilmiş ürünlerde E.Koli bakterisinin üremesine engel olur. Strese bağlı baş ve mide ağrılarını iyileştirir. Tarçın yağı ile yapılan masaj artirit ve osteoropoza bağlı ağrıları hafifletir. Tarçın çayı ağızda bakteri üretimini durdurur diş çürüklerini önler. Baş ağrısı ve migrene iyi gelir. Ameliyattan 2 hafta önce tarçın kullanmamak önerilir. Cilt yüzeyinde aşırı kullanım alerjiye yol açar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: