Tarhun Otunun Faydaları Google

tarhun-otu

Tarhun Otunun Özellikleri;

Tarhun otu papatyagiller familyasının Yavşan cinsinden olan Tarhun otu poiformik uzun ömürlü bir bitkidir. Tarhun yaprağı baharat olarak kullanılır. Kuzey yarım kürede yaygın olarak yetişir. Boyu 120-150 santimdir. Tarhun yaprağının 2-8 santim uzunluğunda 2-10 santim genişliğinde olup tarhun bitkisinin kökeni Sibirya dır. Tarhun otunun faydaları? tarhun otu neye iyi gelir? bitkisi nasıl kullanılır konularını ele alacağız.

Türkiye de DARGUN ismi ile Bayburt yöresinde yetiştirilir. Ekonomik getirisinden YEŞİL ALTIN ismi ile de anılmaktadır. Fransız yemeklerinde baharat olarak, Anadolu da özelilikle Bayburt ta böreklerde, Gürcistan, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan da gazlı içeceklere tat vermek için kullanılır.

Tarhun Otunun Faydaları

Avrupa da bitkilerin Kralı olarak anılan Tarhun çayı uykusuzluk problemi çekenlerin çok kullandığı bir çay türüdür. Diş ağrılarını giderici etkisi vardır. İçeriğinde C, A ve B6 Vitaminleri, Manganez, Demir, Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Riboflavin, Niyasin, Folat bileşimlerini içerir. Yılan sokması ve parazit enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

Bağırsak parazitlerinin tamamını döker. Yara dezenfektasyonunda etken temizleyici madde olarak kullanılır. Safra üretimi arttırarak detoks etkisi yaratır. Mide öz suyunu düzenler ve mide kramplarını giderir. Dolayısı ile sindirimi kolaylaştırır. Hıçkırığa birebirdir.

Tarhun Otu Nerede Ve Nasıl Kullanılır?

Tarhun otu Fransız, Türk ve Rus Tarhun otu olarak üç kategoride satılmaktadır. Fransız tarhunu güçlü aromaya sahip olduğundan baharat olarak kullanılır. Rus tarhunu en hafif aromaya sahip olup yemeklerde ve içeceklerde kullanılmaktadır. 2010 yılında yapılan klinik deneylerde diyabet hastalığı nedeni ile iştah kaybı yaşayanların iştahlarının açıldığı tespit edilmiştir.

Türk tarhunun antioksidan özelliği güçlü olduğundan sinir sistemi tedavisinde rahatlatıcı olarak, vücut zindeliği için kullanılmaktadır. 2005 yılında Tarhun yağının vücuttaki serbest radikallere etki ettiği tespit edilmiştir. Bu yağ açık yara ve yanın tedavisinde anti bakteriyel olarak ta kullanılmaktadır.

Tarhun Otunun Zararları

Özellikle alerjik reaksiyon veren metabolizması olanların kullanmaması gerekmektedir. Çok aşırı tüketimi pek çok ciddi hastalığın tetikçisi olarak zarar vermektedir.

One Comment

  1. Meltem diyor ki:

    Fransizcasi: Tarrogon
    Almancasi: Estragon

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: