Tere Tohumunun Faydaları Google

tere-tohumu

Tere Tohumunun Özellikleri;

Tere tohumu ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen ve aslen yeşil yaprakları olan tere bitkisinin tohumlarından elde edilir. Tere otu neredeyse susam çekirdeği kadar boyutu olan tere otunun tohumu koyu parlak kırmızı rengi vardır. Bu tere bitkisi yeşil yapraklarının her ne kadar canlandırıcı etkileri olsa da tere tohumunun faydalarının daha fazla olduğu savunulur.

Tere otunun faydaları ve tere tohumu nasıl tüketileceği hakkında bilgi vermek gerekirse öncelikle aç karna tüketilmelidir.

Tere Tohumunun Faydaları

Acımsı bir tadı olduğu için bal ile ya da yoğurt ile tüketimi sağlanabilir. Bir adet tatlı kaşığı tere tohumunu yine bir adet tatlı kaşığı bal ile birlikte karıştırılarak tüketilebilir. Üzerine bir bardak ılık su içilmesi, emilimini artıracağı için tere otu tohumunun etkilerini artırıcı rol oynayabilir.

Bu faydalı tohumun yararlarını sayacak olursak; başta troid hormonu olmak üzere metabolizmayı uyarıcı bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple özellikle aktif troid rahatsızlığı olanların tüketmesi önerilmez. Ayrıca egzersizlerle birlikte düzenli olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Tüm bunların dışında vücut direncini artırdığı, hafızayı güçlendirici özelliği olduğu, kabızlığı gidermede yardımcı olduğu, idrar yollarını temizlediği, kan şekerini düşürdüğü, annelerin süt üretimini artırıcı bir rolü olduğu söylenebilir. Ayrıca çiğnenerek tüketildiği taktirde baş ağrısı, öksürük gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği gibi güçlü bir balgam söktürücü özelliğine de sahiptir.

Tere Otu Tohumunun Zararları;

Tere otu tohumu faydaları oldukça fazla olsa da belli şartlar altında zararları oluşabilir. Bu sebeple özellikle tohumun acı tadından kaynaklı mide rahatsızlığı olanların tüketmesi önerilmez. Ayrıca troidi tetikleyici özelliği nedeniyle aktif troid rahatsızlığı olanların da kullanması önerilmez. Bunun dışında hamilelik döneminde olan bayanların tüketimlerinde aşırıya kaçmamaları ve düşük miktarlarda kullanmaları önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: