Turpun Faydaları Google

turp

Turpun Özellikleri;

Turpgiller familyasından olan Turp, genelde beyaz başta olmak üzere siyah ve kırmızı renklidir. Toprak altı kök bitkisi olan turpun gövdesi geniş ve kalındır. Kelime manası itibari ile ağız kokutan bitki anlamına gelmektedir. Turpun akrabaları olan şalgam ve hardal otu Batı Asya ve Avrupa da çokça kullanılır. 18 kromozoma sahip ilginç bir bitkidir. Turp çiğ olarak salatası, suyu ve turşusu yapılır. Bolca güneş alan kumlu toprakları sever.

Yaz aylarında 3-7 günde çimlenip, 3- 4 haftada hasat edilecek hale gelir. Şer hafta aralık ile ekim yapılarak hasat zamanı uzatılabilir. Tohumları ufak kökler için 1 santime, büyük kökler için 4 santime kadar dikilir.

Başta C vitamini olmak üzere, fosforik asit, A,K, B2 ve B6 vitaminleri, magnezyum, demir, bakır, potasyum, selenyum ve kalsiyum içerir.

Turpun Faydaları

Bu kadar çok vitamin ve mineral deposu olarak Turpun faydaları ise; özellikle suyu bal ile karıştırıldığında öksürüğe iyi gelir. Hazımsızlık çekenlere lifli yapısı ile yardımcı olur. Anti oksidan özelliği ile birçok hastalığı başlamadan bitirir. A.C.K vitaminleri ile hücre yenilemesine katkı sağlar. Kalp, cilt ve tırnak hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Kabızlık sorununu giderir. Hızlı kilo verdirir. Hücrelerin yağ yakmasına yardımcı olur. Vitamin ve mineral zenginliği ile metabolik denge sağlar. İltihap ve enfeksiyonları önler. Üst ciltte lokal temizlik aracı olarak kullanırsa sağlıklı bir cilt elde edilir. Turp suyu cildi temizler, yağ dengesi sağlar ve parlaklık verir.

Turp Nasıl Kullanılır?

Özellikle Siyah Turp kolesterolü dengeler. Karaciğerin çalışmasını düzenler. Midenin Ph seviyesini dengelediğinden hazımsızlığı yok eder. Böbrek taşının oluşumunu engeller. Şişkinlik, gaz ve göğüs ağrılarını yok eder. Magnezyum ve potasyum sinir sistemi ve beyin sağlığımızın korunması için önemlidir. Siyah turp tiroit bezi rahatsızlıklarını yok eder. Serbest radikallere karşı vücudu korur ve idrar ile kolay atılmasını sağlar.

Sürekli safra taşı üretimi problemi yaşayanların turpu az tüketmeleri gerekmektedir. Siyah, beyaz, kırmızı turp hatta turp otu tüketimi vücuda etkileri bakımından aynıdır. Yalnız turp otu acımsıtrak bir tadı olduğundan çiğ tüketilmez. Ya haşlanır ya da pişirilerek tüketilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: