Turunç Meyvesinin Faydaları Google

turunc-meyvesi

Turunç Meyvesinin Özellikleri;

Sedef otugiller ailesinden olan Turunç meyvesi onun bir alt gurubu olan turunçgiller Akdenize kıyısı olan ülkeler ile Güney Doğu Asya da yetişir. Turunç meyvesinin portakala benzer ama acımsıtırak tadı vardır. Ağaç kışın yapraklarını dökmez. 3-5 metre boyunda, çok çatallı dikenli yaprakları olan ağacın yaprakları ortalama 15 santim uzunluğunda ve 10 santim genişliğindedir. Çiçeklerinin yaprakları 5 tane dil şeklinde, oval veya eliptik, derimsi bir yapıdadır.

Çiçeğin ortasında 25-30 döllenme tozcuğu ve birde topuzu bulunan sarı renklidir. Meyveler 7-10 santim çapında altın sarısı renkli portakal tipindedir.

Turunç Meyvesinin Faydaları

Kendine has yapısı ile Turunç meyvesinin faydaları arasında mide yanmalarını önlemenin yanı sıra, iştah açmak, üst solunum yollarını açıp ferahlatmak sureti ile nefes darlığını gidermek sayılabilir. Ayrıca susuzluğu giderici etkisi vardır. Kalbi kuvvetlendirir, kan akışını düzenler. Safra üretimi arttırarak safra kesesinin düzenli çalışmasına yardım eder. İshal ve kusmayı durdurur.

Turuncun çekirdeği, Turunç kabuğu ve Turunç yaprağı hararet keser. Çekirdek bazı hayvan sokmalarının yan etkileri yok etmek için panzehir olarak kullanılır. Turuncun sarı kabuğundan elde edilen macun kulunç ağrısını alır, cinsel gücü arttırır, iştah açar ve kadınlarda vücut şişkinliğini yok eder. Meyveden elde edilen synephrine maddesi iştah kesicidir. Aşırı dozda kullanımı ölüme yol açan bu madde Fitoterapide kısıtlı ve doktor kontrolünde kullanılmaktadır.

Turunç Meyvesinin Nasıl Kullanılır?

Aydın ve Nazilli civarında bolca yetişen Turunç meyvesi kabuğu soyulduktan sonra kurutulup saklanır. İşleneceğinde soğuk suyun içine konup bekletilir. Çiçekler ise Mart – Ekim aylarında toplanıp kurutulduktan sonra özel kaplarda saklanır. Güçlü kök ve gövde yapısı nedeni ile portakal ve mandalina turunç’ un üzerine aşılanır. Meyve kabuklar işlenip çay, tentür, ilaç, eterik yağ üretiminde kullanılır.

Bu eterik yağ gurubu parfüm ve gıda tatlandırıcısı olarak kullanılır. Alternatif tıpta ilaç yapımında kullanılmaktadır. Limon gibi asidik yapısı nedeni ile temizlik maddelerinde ve özellikle koku giderici olarak kullanılmaktadır. Turunç şurubu mide yanmalarının tedavisinde çok etkilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: