Tutsan Otunun Faydaları Google

tutsan-otu

Tutsan Otunun Faydaları

Tutsan otu ülkemizde oldukça fazla miktarda yetişen bir ot türüdür. Binbirdelik otu olarak da bilinen tutsan otu, şifalı bitkiler arasında bulunmaktadır. Tutsan otunun birçok faydası bulunmaktadır ve diğer şifalı bitkiler ile karıştırılarak hazırlanan çay kürleri ile daha çok fayda sağladığı bilinmektedir. Tutsan otu, uçucu yağ ve reçine özellikleri taşıyan odunsu, çok az olarak da otsu bitkiler arasındadır. Çiçekleri sarı renkte, yaprakları basit ve karşılıklıdır. Kürlerde kökü, çiçekleri, yaprakları veya tamamı kullanılabilir.

Tutsan otu genelde idrar ve balgam söktürmek için kullanılır. İştah açıcı ve sinirleri yatıştırıcı özelliği bulunduğu için sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Yaralar üzerine zeytinyağı ile karıştırılarak sürüldüğünde bakterileri yok etmeye iyi gelir. Sinirleri yatıştırıcı ve antidepresif etkiye sahip olması da bu bitkinin şifalarındandır. Tutsan otunun iştah açıcı özelliği de kilo almak isteyenler için çok faydalar sağlamaktadır.

Tutsan otunun içeriğinde uçucu yağ, hyperisin glikoziti, polyfenolik flavanoid türevleri bulunmaktadır. Bu maddelerin bol miktarda bulunması dolayısıyla da kolaylıkla merhem kıvamına getirilebilir. Soğuk algınlığı, grip, nezle, yemek yeme sorunu, sinirsel rahatsızlıklar ve daha birçok hastalığın şifalı bitkilerle tedavisinde kullanılmaktadır.

Tutsanotu ile mutlu hayat elde etmek isteyenlerin tutsan otu karışımı bulunan kürleri kullanmaları gerekmektedir. Tutsan otu bitkisinin sağlık üzerinde olumlu etki göstermesinden dolayı genel sağlık, yaşama sevinci, arzu ve mutluluğu yakalamak isteyen kişilerde oldukça etkili olduğunu belirtmek gerekir.

Tutsan otunun faydaları sayesinde sadece genel sağlığınız değil böylelikle yaşam kaliteniz de olumlu yönde etkileneceği için mutlu ve sağlıklı bir hayat sizleri bekliyor olacaktır.

Tutsanotu sayesinde azalan veya yok olmaya başlayan sağlığınız ile birlikte etkilenen yaşama sevinciniz de tekrar eski gücüne kavuşacaktır. Tutsan otunun yanık, yaralar, ülser, abse, kanamanın durdurulması, boğaz ağrısı, tüberkiloz tedavisi gibi pek çok kullanım alanı bulunmaktadır.

Tutsan otu kürleri kullanılarak dahna pek çok hastalığın ve birçok rahatsızlığın önüne geçmek mümkündür. Şifalı bitkilerden olan tutsan otunun ülkemizde bilinen adı binbirdelik otudur. Şifalı bitkilerle oluşturulan kürler arasında bulunan tutsan otu kürlerinin içerisinde de yine farklı şifalı bitkiler bulunmaktadır.

Tedavi edilecek hastalığın cinsine ve çeşidine göre tutsan otu ile farklı şifalı bitkiler birlikte karıştırılmak suretiyle daha çok fayda elde edilmesi sağlanmaktadır. Tutsan otu kürleri sayesinde tedavi edilen hastalıklar arasına her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Mutlu ve sağlıklı bir hayata kavuşmak isteyenlerin tutsanotu kullanmaları veya tutsan otu kürlerini hazırlayıp hastalıklarının tedavisinde kullanmaları önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: