üvez meyvesinin faydaları Google

uvez

üvez ağacının ve meyvesinin faydaları

Kış aylarına doğru hasadı yapılan üvez özellikle son yıllarda aranan meyve türü oldu. Üretimin artırılmasında çok kaliteli sanayi ürünü ve inanılmaz bir müşterisi olan meyve haline geleceğine inanıyorum. Son yıllarda üniversitelerde bu konuda akademik çalışmalar başlamış. Bu çalışmaların yakın gelecekte yaygınlaşacağı kanısındayız. Üvezin kış hastalıklarına karşı vücut direncinin artırıcı özelliği var. Üvez gibi meyveleri kışın bol miktarda tüketilmeli

Üvez özellikleri : üvez bitkisi latince adı sorbus olup Gülgiller familyasındandır orta boylu bir ağaçtır. En yaygın türü olan kuşüvezi yamaçlarda ve çalılık yerlerde yetişir. Yabaniüvez, ova ve yamaçlardaki üvez ağacı arasında dağınık olarak bulunur. Üvez ağacının meyvesi, muşmula gibi olgunlaştığı zaman yenir.

Üvez Meyvesinin Faydaları

Şeker ve Tansiyon Hastalığı için : Yapılan araştırmalarda üvez meyve kurusunun kaynatılıp içildiğinde ya da yenildiğinde yaprağının kabız yapıcı etkisi bilindiğini anlatan Gazi osman paşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gerçekçioğlu, ”Taze meyvesi de bol tüketilirse müshil etkisi gösterebilir. Diğer yandan meyve ve özellikle yapraklarının şeker hastalığına iyi geldiği, kan şekerini düşürücü etkiye sahip olduğu laboratuvar testleriyle kanıtlanmıştır” diye konuştu.

Göğüs yumuşatıcı : üvez yaprağı göğüs yumuşatıcı etkiye sahip olduğunu anlatan Prof. Dr. Gerçekçioğlu, ”Üvez meyvesinin kanamayı durduran ve güçlendirici ilaç olarak kullanımı Hipokrat’a kadar uzanır” dedi.

Bağırsakları Temizlemek için : Prof. Dr. Gerçekçioğlu, bu meyve üzerinde yapılan son araştırmalarda, içeriğinde tanen (kalp krizini önleyici ve vücut direncini arttırır), sorbitan asidi (altı değerli alkol, karaciğeri güçlendirir), elma asidi, limon asidi, kehribar asidi, tartarik asit, sorbin asidi, C vitamini (antioksidant), amygdalin (bazı türlerinde az olarak rastlanır),

Kalp krizini önlemek için : Uçucu yağlar ve renk maddesi olarak antosiyanin (bağırsak temizleyici, iltihap giderici, müshil, idrar söktürücü, kanamayı durduran ve lenf uyarıcı özelliklere sahiptir) maddeleri tespit edildiğini belirtti.

Üvez meyvesinin zararları : aşırıya kaçmadan yenildiginde hiçbir yan etkisi yoktur.

One Comment

  1. RIFAT TOPCU diyor ki:

    Meyvesi kurtulup öğütülerek toz halinde tüketilmesi durumunda
    İleri derecedeki ishali bile tedavi etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: