Vanilyanın Faydaları Google

vanilya

Vanilyanın Özellikleri;

Tropikal bir bölge bitkisi olan vanilya tırmanıcı bir gövde yapısı vardır ayrıca sapsız olan yaprakları etli ve yassı bir yapıya sahiptir. Vanilyanın 15-20 cm’yi bulan meyvesi henüz olgunlaşmamış ve yeşil haldeyken toplanarak önce kuru daha sonra da nemli yerlerde kurutulduktan sonra tüketilir. Vanilya tropik bir bitki olduğu için Türkiye’de sadece sera ortamında yetiştirilir.

Vanilyanın latince adı Vanilla planifolia olup Gerek kalsiyum, gerek demir gerekse sodyum içeren vanilyanın faydaları oldukça fazladır.

Vanilyanın Faydaları

Vanilya bitkisi çok az yağ içeren bir yapıya sahip olmasına ve kolesterolsüz olmasına karşın şeker oranı yüksek olduğu için kalorisi fazladır. Pasta ve keklerde lezzetli tadı ve güzel kokusu nedeniyle sıkça tercih edilen vanilyanın aynı zamanda besleyici bir yapısı bulunmaktadır. Ayrıca güzel bir kokusu olduğu için de vanilya yağı parfüm gibi çeşitli kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır.

Vanilyanın faydaları arasında bronşları temizlemesi ve öksürüğü kesmesi bulunmaktadır. Solunum yolları hastalığı olan astıma, bunun yanı sıra alerjiye ve soğuk algınlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bunların dışında ateş düşürücü etkisi bulunan vanilyanın aynı zamanda hazmı kolaylaştıran bir yapıya sahip olduğu da bilinmektedir. Vanilya; mideyi ve aynı zamanda sinir sistemini uyarır.

Vanilya koklandığı zaman ya da bir miktar vanilyayı ağızda tutmak aynı zamanda mide bulantısına da iyi gelmektedir. Hazma yardımcı olabilmesi için de vanilya çayı içilebilir. Cinsel gücü artırıcı özelliği olduğu bilinen vanilyanın ayrıca sinirleri yatıştırdığı söylenir ve bunalımı giderici etkiye sahiptir ve vücuda kuvvet verir.

Vanilyanın Zararları;

Vanilyanın faydaları oluşunun yanı sıra fazla tüketimi durumunda zararları da olabilmektedir. Vanilya ve vanilya yağı aşırı kullanımı durumunda kusma yapabilir. Özellikle vanilya yağı ağızdan alınmamalıdır ve vanilya yağı kullanımında birkaç damlayı geçmemelidir. Vanilyayı kuru bir ortamda muhafaza etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: