Vişnenin Faydaları Google

visne

Vişnenin Özellikleri;

Vişne, gülgiller familyasından, botanik literatüründe adı Prunus Cerasus olarak geçen, ekşi bir kiraz çeşididir ve çok koyu renk olan kabuğu ve meyve rengi ile kirazdan ayrılır. Oldukça ekşi olan meyvesi; pasta, reçel, vişne şurubu ve likörü yapmak için kullanıldığı gibi sapları da tıpkı kirazda olduğu gibi, çeşitli şekillerde değerlendirilmektedir.

Vişne nedir sapının ve yaprağının faydaları nelerdir konusunu irdelersek vişne; tüm iklim koşullarına dayanıklı, ülkemizin hemen her yöresinde yetişebilen, tüysüz parlak kısa saplı yaprakları ile ilkbaharda beyaz çiçekler açan bir ağaç ve meyvesidir.

Vişnenin Faydaları;

Vişne; A ve C vitaminleri, ayrıca mineraller bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kalsiyum, fosfor, potasyum ve sodyum mineralleri bulunur. Kalorisi kiraza göre daha düşüktür. Vişne aynı zamanda güçlü bir antioksidan ve yüksek bir betakaroten sağlayıcıdır.

Vişne sapları kurutularak ya da taze olarak kaynatılıp içildiğinde idrar söktürücüdür, idrar yollarını ve böbrekleri temizler, kabızlık giderici olarak da faydalanıldığı gibi ishal önleyici bir etkisi de vardır. Vişne nedir sapının ve yaprağının faydaları konusunda kurulabilecek en önemli cümle; hemen her konuda insan sağlığına faydalı olduğudur.

Vişne Nerede Nasıl Tüketilir?

Vişne nedir sapının ve yaprağının faydaları sayılmaya devam edilecek olursa; ağaç kabukları da ateş düşürmekte ve ağrı gidermekte oldukça etkilidir. Bağışıklık sistemini ve vücudu güçlendirir. Susuzluğu giderdiği gibi, vücutta biriken fazla suların atılmasına da yardımcı olur. Hafızayı güçlendirdiği, iltihap giderici olduğu, öksürüğü hafiflettiği, damar sertliğini önlediği ve tansiyonu dengelediği, vücudu rahatlattığı, karaciğerin düzgün çalışmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Genelde kırmızı meyvelerde bulunan antosiyanin barındırması nedeniyle güçlü bir antioksidan ve özellikle kolon kanseri oluşumunu önlemede; meyvesinden saplarına, çiçeğinden yaprağına, oldukça yararlı bir meyvedir. Vişnenin, meyve olarak tüketildiğinde gaz yapması dışında bilinen bir zararı yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: