Yaban Mersininin Faydaları Google

yaban-mersini

Yaban Mersinin Özellikleri;

Yaban mersini; meyvesi ve kurusu yenilebilen, marmelatı yapılabilen ve suyundan yararlanılan, fundagiller familyasından üzüme benzeyen bir meyve türüdür. Daha çok ılıman iklimlerde yetişen yaban mersini; ülkemizde geniş bir kuşakta yetişebilmekte ve insan sağlığına olan yararları nedeniyle oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Yaban mersininin faydaları; hem taze hem de kurusunun tüketilmesiyle kendini göstermektedir.

Yaban mersini meyvesinin suyu tek başına veya diğer meyve sularıyla karıştırılarak tüketilebildiği gibi, taze meyve olarak da yenilmektedir.

Yaban Mersininin Faydaları;

Yaban mersini, birçok hastalığa iyi gelmektedir. Güçlü bir antioksidan olarak damar sertliğini ve pıhtı oluşumunu önlemekte oldukça etkilidir. Kan şekerini düşürür ve iltihap önleyici özelliği vardır. Özellikle mide rahatsızlıkları olanlar için yaban mersini; mide krampları ve ülseri önlemesi, mide bulantısı ve kabızlığı gidermeye yardımcı olmasıyla bilinir.

Ayrıca; glokom, katarakt, tavukkarası, miyopluk ve göz yorgunluğu gibi görme sorunları yaratan rahatsızlıkları önlemede kullanıldığı gibi, gece körlüğünü azaltarak görüşü arttırmak, retinayı güçlendirmek ve kılcal damarların çatlamasını engellemek için de yaygın olarak kullanılır. Varis ve basur rahatsızlıklarında da iyileştirme özelliği vardır. Zekâyı geliştirdiği de yakın zamanlarda keşfedilmiş yararlarından biridir.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

Yaban mersininin yararları bu kadarla kalmıyor. Ekmek, çörek ve pasta yapımında yaygın olarak kullanılan yaban mersininin; çiçeği, kökü ve yaprakları da ilaç sektöründe kullanılabilmektedir. Diyet menülerine uygun olan yaban mersini, çay olarak da tüketilebilmektedir.

Yaban mersini çayının idrar yollarında antibiyotik etkisi gösterdiği bilinmektedir. İdrar yollarını temizlemekte, kalp ve beyin sağlığını korumakta, sindirim sistemini düzenlemekte, C vitamini bakımından zengin oluşu ve bazı kanseri önlemeye yararlı maddeler içermesi nedeniyle de; rahim, karaciğer ve bağırsak kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı doğal bir koruma sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca doğal bir antidepresan olan yaban mersini, metabolizmayı düzenleyerek insanı yatıştırma özelliğiyle de bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: