Yavşan Otunun Faydaları Google

yavsanotu

Yavşan Otu Sağlık Alanındaki Faydaları

Bazılarımız acıya düşkündür, bazılarımız ise acının kokusunu bir kenara bırak adını duyunca masadan kaçar. Ama bu öyle bir acı değil. Sağlıklı bir hayat için yardımcı, tatlı acılardan. Acı yavşan otu olarak bilinen yavşan bitkisi’dir, bir başka isimle de yani acı pelin olarak da karşımıza çıkabilir. Yavşan otu faydalarının özelliği Kendinizi bakıma sokmak isterseniz ilk başvurabileceğiniz bitkilerden biridir.

Vücudun hemen hemen her bölgesini tamir etme özelliği bulunan yavşan otu. Diğer faydaları ise;

Yavşan Otunun Faydaları

Yavşan Otu vücudumuzda biriken bir iltihap varsa kurutmaya yardımcıdır, direncimizi arttırarak zinde kılar, karaciğer ve midenin en iyi arkadaşıdır. Sık sık başınız ağrıyorsa hatta kulunçlarınız tutuluyorsa size iyi gelecektir. Özellikle bahar aylarının gelmesiyle birçok kişide alerjik kaşıntılar da başlar. Böyle dönemlerde bir litre suya bir avuç kadar otu karıştırıp, hazırladığınız bu su ile yapacağınız bir duş, tüm kaşıntınıza ilaç etkisi yaratacaktır.

Hatta kaşınmaktan ya da başka sebeplerden vücudunuzda yara var ise, bu yaranın iyileşme hızını arttıracaktır. Hemoroit hastalarının çoğu acı denildi mi bir durur. Bilinenin tam aksine bu bitki, basur (hemoroit) tedavisinde de başarılıdır. Sara hastalığında, atak sayınız düşürürüz.

Yavşan Otu Nasıl Kullanılır?

Zaman zaman birçoğumuz yaşam şartlarının zorluğu açısından nefes darlığı çekebilir. Bunu hissettiğiniz günlerde 2 kaşık otu 1 su bardağı kaynamış suyun içine atarak biraz demlendikten sonra yavşan otu çayı içerseniz kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca bu çay bayanların meşhur günlerindede yani regl dönemlerinde hem sakinleştirici etkisi yaratır hem de ağrılarını azaltır. Sadece bayanlar için değil erkeklerde de baş ağrısını keser.

Yavşan Otu Zararları;

Yavşan otunun öyle bilinen büyük bir zararı olmamakla birlikte anne adaylarının yani hamile bayanların içmemesi gerektiği söylenmektedir. Kan şekerini düşüren bir etkisi olduğu için dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: