Yemek Sonrası Yapılmaması Gerekenler Google

yemek sonrası

Yemek Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Yemeği bitirir bitirmez daha sofradan kalkmadan ya da sofradan kalkar kalkmaz az ya da çok her insanın direkt yaptığı bir yemek sonrası ritüeli vardır. Peki, ama yemekten hemen sonra bu ritüellerin gerçekleştirilmesi ne derece doğru, bunları yaparak insanlar kendilerine aslında ne şekilde zarar vermekteler?

Yemek yedikten sonra neler yapmamalıyız? Bu sorunun cevabı yemekten sonra ne yapılmaması gereken yanlışlar olarak aşağıda maddeler halinde verilmektedir:

Yemek Sonrasında Hazmı Kolaylaştırmanın Yolları;

• Yemek sonrası içilen bir adet sigara diğer zamanlarda içilen 10 adet sigaraya bedel etki yaratmaktadır.
• Yemek sonrası meyve yenmemelidir. Yemekten sonra meyve tüketilmesi midenin hava ile dolmasına neden olmaktadır.
• Yemek sonrası çay içilmemelidir. Çay yaprakları yüksek oranda asit içerdiği için yemeklerden aldığımız proteinlerin sindirilmesi zorlaşır.

• Yemekten sonra yapılmaması gereken şeyler arasında banyo yapmak da bulunmaktadır. Yemekten sonra banyo yapılması kan akışını el ve ayaklara doğru çoğaltarak mide etrafındaki kan miktarını azaltır ve bu azalma sonucu da sindirim sistemi zayıflar.
• Yemekten sonrası yapılmaması gereken şeylerden sonuncusu ise uyumaktır. Yemekten hemen sonra uyunursa, yenilen yemekler yeteri kadar sindirilemez. Bunun sonucunda da bağırsak iltihaplanmaları ve mide rahatsızlıkları görülebilir.

• Yemek sonrası yürüyüş yapılmamalıdır. Yemek sonrası yapılan yürüyüşler yenilen yemeklerdeki besin ögelerinin sindirilememesine diğer bir deyişle yenilen yemekten hiçbir fayda alınamamasına sebep olmaktadır.
• Yemekten sonra kemer gevşetilmesi bağırsak düğümlenmesine sebep olabilmektedir.

Tüm bunlar maddeler göz önünde bulundurulduğu zaman her aktivite sonrası yapılması ya da yapılmaması gereken şeyler olduğu gibi yemekten sonra yapılmaması gereken şeyler de vardır.

İnsan sağlığı açısından bakıldığında doğru olduğuna inanılarak uygulanmasına rağmen yemeği yedikten sonra yapılması aslında çok zararlı olan şeylere dikkat edilerek yemek sonrası zamanın daha rahat bir şekilde geçirilmesi sağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: