Yemlik Otunun Faydaları Google

yemlikotu

Yemlik Otu Özellikleri;

Kışın dağların eteklerinden karlar çekildikten sonra baharı karşılayan nisan ayında yemlik otu filizlenmeye başlar. Dağlarda gezen biriyseniz çok sık karşılaşabilirsiniz. Bu bitkimizi, diğerlerinden bitkiden en ayırıcı özelliği çay ya da yağ olarak değil de direk besin olarak tüketilmesidir.

Yabanı bir ot olan yemlik otu, çiçek vermeye başlamadan toplanması gerekir. Yemlik otunun diğer ismi de padişah otu diye adlandırılır. Yemlik otu neye iyi gelir? ne işe yarar? yemlik otunun zararları nelerdir konularını ele alacağız.

Yemlik Otunun Faydaları;

Yemlik otu; Vücut dayanabilirliğini güçlendiren, kansızlıkla başa çıkmamızı sağlayan, ten güzelliği için faydalı ve kalsiyum deposu olarak bilinen bu bitkimizi salata yaparak tüketebilirsiniz. Yok, ben çiğ olan bir şey yiyemem derseniz, sorun değil ki sizde yemek yapar gibi pişirebilirsiniz. Hatta size küçük bir ipucu da verebilirim. Bir pilav yapın çünkü içine çok yakışıyor.

Şimdi tekrar kimsenin karnını acıktırmadan konumuza geri dönüyorum hemen, sebze yemeği olarak tükettiğiniz takdirde midenizi ve bağırsaklarınız korumaya da yardımcı olur. Tıpkı lahana yemeği yaparmış gibi yapabilirsiniz değişik bir tarife ihtiyacınız yok, genel olarak tüm sebze yemeklerinin tarifleri aynıdır. Peki, bakım sizin için önemli mi? Cevabınız evet ise mutlaka bu yabani bitkiyi denemelisiniz. Çünkü saçlarınızın ve tırnaklarınızın bakımınız için idealdir.

Yemlik bitkisinin kökü süt barındırır. Bu süt sakız yapımında da kullanılmaktadır. Nedeni ise; bu ot sayesinde ağız içi sağlığımıza da iyi gelmekle birlikte tükürük bezi üzerinde yararlı bir çeşit etki yaratarak ağız kuruluğunu önlemeye yardımcı olur.

Yemlik Otu Zararları;

Peki, hiç mi zararı yok. Tabii ki de her şeyin fazlası nasıl zararlıysa, yemlik otunun da gereğinin dışında ki zararlıdır. Pişirmeden veyahut pişirerek tüketin ama fazla yemeyin. Abartılmış her şey gibi, bu da sizi rahatsız edecektir. Hatta sinir sistemini bile etkilediği söylenmektedir. Şifa bulayım derken sinir sisteminizi bozup, gergin, mutsuz bir gün yaşamaya gerek yok derim. Kararınca yemeniz tavsiyemdir.

One Comment

  1. HA diyor ki:

    taze ve çiğ olarak ye, korkma.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: