Yenibahar Faydaları Google

yenibahar

Yenibahar Özellikleri;

Yenibahar bitkisinin kökeni Güney ve Orta Amerika’dır. Buralarda bulunana uzun yıllar yaşayan, yaprak dökmeyen bir ağaçtan elde edilen bir baharat türü olarak Türkiye’de kullanılmaktadır. Yaprak dökmeyen bu ağacın olgunlaşmış çiçekleri toplanarak kurutulur ve dövülerek ya da tohum halinde satışa sunulur. Ülkemizde genelde gıda sektöründe ve evlerde yemek ve hamur işlerine tad katmak adına çeşni niyetine kullanılmaktadır.

Her besinin fazlasının zarar olduğu hatırlanırsa az miktarda sürekli kullanım en etkili kullanım şeklidir.

Yenibaharın Faydaları;

Yenibahar; vücut direncini arttırır, damar sertliğini engeller var ise hafifletir, mide ve bağırsak gazlarını yok ederek hazmı kolaylaştırır, bronşit, gıcık öksürük gibi rahatsızlıklara iyi gelir, kan dolaşımını hızlandırır, diş tedavilerinde doğal anestezidir ve ayrıca da unutkanlık üzerine olumlu etkileri söz konusudur.

Yenibahar bir kişi içinde bulundurduğu doğal ağrı kesiciler nedeniyle yaralanmalarda, romatizmal hastalıklarda haricen kullanılabilir. Fakat haricen kullanımda yenibahar yağının kullanılması uygun olacaktır. Yenibahar meyvesi buhar difüzyonu yolu ile yağını salar ve bu yağ tüm vücut için gerek merhem gerek masaj yağı olarak kullanılabilmektedir.

Yenibahar Nasıl Kullanılır?

Yenibahar faydalarını tam görebilmek adına sürekli kullanım gereklidir. Fakat bu sürekli kullanım fazla kullanılması anlamına gelmemelidir. Türkiye’de daha çok dolmalarda iç harca baharat olarak katılan köftelerin farklı tatlandırılmasının sırrı olan yenibahar mutfaklar için hem vazgeçilmez hem de şifa kaynağıdır.

Yenibahar bitkisi yemeklere baharat olarak katılmanın yanında yağ olarak da ister masaj için ister suya damlatılarak içmek için isterse kuvvette banyo yapmak için kullanılabilecek ve ağrı, sızı, mantar, sinir bozukluğu gibi hastalıklarınıza iyi gelebilecek bir bitkidir. Yenibahar yağı bir parça pamuk ya da bez üzerine damlatılarak ağrıyan ya da böcek sokan bölgeye kompres yapıldığında doğal anestezik yapısı ile ağrıları dindirmeyi ve o bölgeyi hissizleştirmeyi sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: