Yoğurt Otunun Faydaları Google

yogurtotu

Yoğurt Otunun Özellikleri;

Yoğurt otu ülkemizde her iklime uyum sağlayabilen çit yakınlarında tarlalarda zararlı ol dite tabir edilen bir bitkidir. Fakat birkaç çeşidi olmasından ötürü görünüş ve çiçek renkleri birbirinden farklılık göstermektedir. Sünnet otu, tırmanıcı ot, yapışkan ot gibi tabirleri vardır. En makbul yoğurt otu sarı çiçekli olanıdır, ama diğerlerinden de aynı faydalar sağlanabilmektedir.

Boyları 60 cm-160 cm arasında değişen bu bitkinin en ideal toplama zamanı nisan mayıs ayları içerisindedir.

Daha yeni taze iken toprağın üstünde kalan tüm yoğurt otu çiçek ve yaprakları ile hasat edilir ve gölge bir alanda kurumaya bırakılır, kuruduktan sonra küçük parçalara bölünüp iyice güneşte kavrulması için birkaç gün daha açık havada tutulduktan sonra hava alamayacak şekilde stoklanabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken bu otun kurutulduktan sonraki sene içinde tüketilmesi gereğidir.

Yoğurt Otunun Faydaları;

Yoğurt otu günümüzde kanserlerin yaygınlaşması ile faydaları daha da çok gündeme gelmeye başlamıştır. Çünkü kan temizleme, lenf sistemi temizliği, deri hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların şifası için yoğurt otunun etkilerinin olumlu olduğu gözlemlenmiştir.

Yoğurt otu ile yapılan çay kanser çeşidi ne olursa olsun ve hastalığını ne kadar ağır olursa olsun çay olarak günde 3-4 defa tüketildiğinde ve aynı zamanda bu çay suyu ile deri üzerinden kompres yapıldığında iyileşmeler görülmeye başlanacaktır. Vücudunuzda kan çıbanı oluşmuş ise yoğurt otunun öz suyunu sıkarak düzenli olarak o bölgeye kompres yaptığınızda çıbanın yok olduğunu görebilirsiniz. Kısacası dil ve deri kanserlerinde yoğurt otu biçilmiş kaftandır.

Yoğurt Otu Çayı;

Yoğurt otundan faydalanmak için çay, merhem, yağ, özsuyu kullanımını bilmek gerekmektedir. 1 tatlı kaşığı yoğurt otu 1 bardak kaynar su ile 10-15 dakika demlenerek yudum yudum içilir ya da gargara yapılabilir. Yoğurt otunun özsuyu ile tereyağı karıştırılarak merhem haline getirilerek deriye uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: