Yulaf Kepeğinin Faydaları Google

yulaf-kepegi

Yulaf Kepeğinin Özellikleri;

Yulaf bitkisi buğdaygiller familyasından gelen daha çok hayvan yemi olarak ekilen ve hasat edilen bir bitki niteliğindedir. Otsu bitkiler grubuna giren yulafda nişasta oranı oldukça fazladır, bunun yanında B vitamini, magnezyum, potasyum, kalsiyum gibi önemli vitamin ve mineralleri de içerisinde barındırmaktadır. Bu yulaf bitkisinin olgunlaşıp hasat edildikten ve kurutulduktan sonra öğütülmesi ile yulaf kepeği oluşmaktadır.

Yulaf kepeğinde betaglukan ve selenyum minerallerinden fazlaca bulunmakta ve bu sayede bu ürün ile hem kanserden hem kolesterolden korunmak mümkün olmaktadır.

Yulaf Kepeğinin Faydaları;

Yulaf kepeği; mide ve bağırsakları çalıştırması en önemli faydalarındandır. Artık bu ürünün faydalarının farkına varılıp eczanelerde dahi 3 er gramlık ambalajlarda satışı yapılmaktadır. Her gün bu 3 gramlık ambalaj yoğurda katılarak ya da sür veya çorbalarınıza katarak tüketebilirsiniz. Ayrıca yulaf kepeği guatr hastalığına iyi gelir, vücudun direncini arttırır, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir, iktidarsızlığa olumlu katkıda bulunur, saçları güçlendirerek parlaklık verir.

Betaglukan kandaki kötü kolesterol denen kolesterolün kontrol edilmesinde önemli etkiye sahiptir. Yulaf kepeğinin her gün düzenli kullanılması ile hem kandaki kolesterolü düzenlemekte yardımcı olmakta, hem sindirimi kolaylaştırarak vücudun toksinleri dışarı atmasını sağlamakta hem de uzun süreli tokluk sağlayarak zayıflamaya destek olmaktadır.

Yulaf kepeği ekmek hamur işi yapımında kullanılabilir, köftelere katılabilir, sabahları süte katılarak tüketilebilir. Yulaf kepeği çayı ise kurutulmuş yulaf bitkisinin 1 yemek kaşığı dolusunun 1 bardak kaynamış suda demlenmesi ile yapılır ve günde 1-2 kez içilmesi gerekmektedir.

Yulaf Kepeğinin Zararları;

Yulaf kepeği faydaları yanında zararlarının olabileceği de söz konusudur. Şöyle ki yulaf kepeğinin sabahları fazlaca tüketilmesi, proteinsiz bir kahvaltı yapılması sonrasında kan şekerini yükseltici etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca gelişimlerini tamamlamamış çocukların da kahvaltıda yulaf ezmesi tercih etmemeleri gerektiği vurgulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: