Yumurtanın Faydaları Google

yumurta

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurta şüphesiz doğal mineral kaynakları açısından en zengin besinler arasındadır. Gebelikte ve çocukların tüketmesi önemli bir gelişim kaynağı sağlar. Fakat içeriğindeki kolesterol miktarı, son dönemlerde yumurtanın popülerliğinin düşmesini sağlamıştır. Fakat son yapılan araştırmalar neticesinde, yumurtanın kötü kolesterolün düşmesine, iyi kolesterolün yükselmesinde faydalı olduğu anlaşılmıştır. Yumurta kabuğunda da oldukça yüksek protein bulunur. Tabi bunu tüketmek için toz haline getirilmesi ve çeşitli gıdalarla birleştirilmesi faydalıdır. Bu işlemi yapmadan önce iyi bir araştırma yapılması gerekir.

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları;

Haşlanmış yumurta vücut açısından oldukça değerli bir etkiye sahiptir. Protein deposu olmasının yanı sıra A, B1, B2, B6, B12, D, E, K vitaminlerinin yanında, magnezyum, kolin, demir, folik asit, lutein, sistein ve çinko açısından zengin besin kaynağıdır. Yumurta özellikle, sporcular bakımından iyi bir besin kaynağıdır. Kas gelişimi açısından önemli bir etkiye sahip olduğundan, sıklıkla kullanılır. Sporcuların en büyük hatalarından biri, çiğ olarak tüketmiş olmalarıdır. Kesinlikle bu durum yanlıştır ve çiğ olarak tüketilmemelidir.

Yumurta Sarısının Faydaları

Çoğu insan yumurtanın beyazından çok, sarısını sevdiği bilinmektedir. Bir yumurta sarında ortalama 4 gr protein bulunur. Proteinin vücut üzerinde çok sayıda iyi etkileri bulunur. Özellikle gelişim aşısından iyi bir etkiye sahiptir.

Yumurta Beyazı

Yumurtanın beyazı, sarısı kadar zengin bir protein kaynağı değildir. Sarı olan kısmın yarısı kadar protein içermektedir. Yumurtanın tüm içeriğinde eşit miktarda, niasin vitamini bulunmaktadır. Niasin B vitamini komplekslerinden oluşan bir iyi bir vitamin türdür.

Yumurtanın Zararları Nelerdir?

Yumurtanın zararları, ortaya atılan tüm komplo teorilerine rağmen yok denecek kadar azdır. Yalnızca aşırı tüketilmesi durumunda zarar verici boyutu vardır. Yumurta çiğ tüketilmemesi gereken ürünler arasındadır. Çiğ olarak tüketilmesi, parazitlerin vücuda parazitlerin girmesinin yanı sıra, niasinin gerekli yararı göstermediği gözlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: