Zahter Otu Faydaları Google

zahter

Zahter Otu Özellikleri;

Zahter otunun, hem görünümü hem kokusu ile kekik bitkisini andırmasına rağmen ondan farklı uçucu yağ ve mineraller içermektedir. Herhangi bir yerde kendiliğinden yetişebilen zahter bitkisinin yarım metre boyuna kadar ulaşabilmekte, pembe çiçekler açmaktadır. Zahter bitkisi taze iken çiçekleri ile birlikte toplanıp demetler halinde kurutulabilir. Zahter otu kurutulduktan sonra tamamı çekilen ot baharat ya da çay olarak tüketilebilmektedir.

Zahterin önemli bir özelliği de tıbben çözüm bulunamayan sadece hastalığın etkilerini zayıflatan ilaçların aksine sara krizlerini önleyici etkisi vardır.

Zahter Otu Faydaları;

Zahter otunun faydaları; idrar söktürücü bir bitkidir ve iştah açar, yemek yemeyen çocukların kullanımı için idealdir, yan etkisi de görülmemiştir. Ayrıca hazmı kolaylaştırır, mide bağırsak ve baş ağrılarına birebirdir. Kolesterolü düşürerek vücudun direncini arttırır, mantar şikâyetlerine iyi geldiği bilinmektedir, kalp çarpıntısına ve sinir bozukluğuna da iyi gelir.

Gençlerin en büyük sıkıntısı olan ergenlik sivilcelerine de iyi gelmektedir. Geçler zahter otunun faydasını görmek için öğütülmüş zahter otunu bal ya da zeytinyağı ile karıştırarak krem haline getirip sadece sivilcelerinin üzerine sürebilirler. Mikropları öldürücü ve yara iyileştirici özelliği sayesinde zahter otu sivilcelerin günden güne küçülerek yok olmalarını sağlayacaktır.

Zahter Otu Nasıl Kullanılır?

Zahter otu faydaları sayısız olmasına rağmen kullanım şekli ve dozu da önemlidir. Taze zahter otu yaprakları salatada maydanoz sağan, zeytinyağı ve nar ekşisiyle karıştırılıp kullanılabilir. Zahter çayı ise aynı çay demler gibi demlenmekte ve günde sadece 1-2 bardak içilmesi faydaları nı görebilmek için yeterli olmaktadır. Zahter otu suyu ise gargara yapıldığında ağızdaki yaralar iyi gelir, içildiğinde bağırsaklardaki parazitleri düşürmeye yardım eder, böbrekte biriken kum ve taşların dökülmesine fayda sağlar.

Zahter Otu Zararları

Tüm bu olumlu yanlarının yanında hamileler ve guatr hastalığı olanların kullanmaması gerektiğini de unutmamak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: