Zakkum Çiçeği Faydaları Google

zakkum

Zakkum Çiçeği Özellikleri;

Zakkum çiçeği daha çok Akdeniz ikliminin yaygın görüldüğü alanlarda haziran ve eylül ayları arasında yetişmektedir. Gelişmiş bir zakkum çiçeğinin boyu 4 metreye kadar ulaşabilmektedir. Zakkum yaprağı dökmeyen, sık ve parlak yeşil yapraklara sahip olan, pembe büyük çiçekler açan bir ağaçtır aslında zakkum bitkisi. Zakkum bitkisinin faydaları olduğu kadar ölümcül sonuçlar doğurabilecek kadar zehirli bir yapıya sahip olduğu asla unutulmamalıdır.

Fakat içinde bulunan; C vitamini, tanen, glikoz, reçine, oleandrin bu bitkiyi bazı hastalıkların tedavisi için ilaç niyetine kullanılmasını sağlamıştır. Yinede dâhilen değil haricen kullanılması en güzelidir. Zakkum çiçeği neye iyi gelir? ne işe yarar.

Zakkum Çiçeğinin Faydaları;

Zakkumun faydaları için zakkum çiçeği ve yaprağı ile birlikte toplanıp krem haline getirilip kullanıldığında fayda sağlamaktadır. Yani hem yaprakları hem de çiçekleri zakkum kremleri için gereklidir. Kremlerin en büyük faydası cilt kanserleri üzerine yapmış olduğu olumlu etkilerdir. Cilt kanserinin yanında bir türlü iyileşmek bilmeyen, iltihaplı, pis kokulu yaralara da kullanılabilir, bunun yanında uyuz hastalığı ve romatizma gibi hastalıkları olanlara da haricen kullanım önerilmektedir.

Vücutta biriken suyu boşaltır, arı ve akrep sokmalarında çok etkilidir. Dâhilen kullanmak için yaprak ve çiçeklerinin kurutularak çay olarak demlenmesi gerekmektedir. Fakat kullanım konusunda çok küçük miktarlarda içilmesi gerekir ki vücuda zarar vermesin.

Zakkum Çiçeği ve Yaprağının Zararları;

Zakkum çiçeği ve yaprağının faydaları yanı sıra eski dönemlerde çok kuvvetli zehirler hazırlamak için kullanılmış bir bitkidir aynı zamanda. Günümüzde kullanılan “zıkkımın kökünü ye” tabirinde bahsi geçen zıkkımın ta kendisi aslında zakkum bitkisidir.

Kuran-ı Kerimde de bahsi geçen cehennemin dibine yerleştirilmiş suçluların ve cehennemlikleri yiyeceği olarak bahsedilmiş bitki yine zakkum çiçeğidir. İşte hem faydalı hem ölümcül maddelere sahip olan zakkum çiçeği ve yapraklarının halk tarafından şifa için kullanılması çok tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

One Comment

  1. yağmur diyor ki:

    zakkum çiçeğinin daha fazla faydasını istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: