zayıflamak için elma sirkesi nasıl kullanılır Google

elma-sirkesi

zayıflamak için elma sirkesi nasıl kullanılır

elma sirkesi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar Sirkeyi yüzyıllardan beri millet olarak tüketiriz. Ülkemiz insanları sirkenin birçok çeşidini üreterek çeşitli alanlarda kullanmayı başarmışlardır. Elma sirkesi, üzüm sirkesi, adaçayı sirkesi şeklinde uzar gider. Sirkeyi ülkemizde sadece mutfak raflarında görmeyiz. Beklide şu an orta yaşlarda olan birçok kişi hastalandıkları zaman annelerinin başlarında sirkeli su koyduğunu hatırlar. Sirkenin yapısındaki bazı maddeler sayesinde insan bünyesine inanılmaz faydalar sağlar. Sirkenin sağlık açısından faydasının yanında inanılmaz derecede kendisine has bir aroması ve kokusu vardır. Bu aroma ve koku yemeklerin vazgeçilmez sosu olarak kullanılmasını sağlar.

Eski zamanlardan günümüze kadar kullanılan sirkenin bir diğer geçmiş kullanımı ise bulaşıklarda zorlu lekeleri yok etmek için kullanılan yöntemdi. Bazı zamanlarda ise yemek pişirmek ya da çay demlemek için kullandığımız kapların kireçlerden arındırılması konusunda kullanıldığı da olmuştur. Sirkenin halk arasında birçok kullanım yöntemi olduğu bilinmektedir. Genel olarak bahsetmek gerekirse eskiden beri bilinen faydaları saçlara canlılık getirmesi ya da sinek sokmalarına karşı iyi geldiği geçmişten günümüze kadar bilinen sirke gerçeklerindendir.

Sirke beraberinde kullanılan maddeler ile özellikle magnezyum klorür ve buna ilaveten kil size inanılmaz bedensel etkiler yaratır. Sirkenin en önemli özelliklerinden biri de masrafının çok az olmasıdır. Doğal bir ilaç olan sirke ve sirke çeşitleri pahalı ilaçların aksine oldukça ucuzdur. Sirke bazı noktalarda mutlaka kullanılması gereken bir içecek bir şifa kaynağıdır. Örneğin yemek yaptınız mesela bir pilav yemeği bunun yanına yapacağınız bir sirkeli salata size tahmin edemeyeceğiniz faydalar ve yararlar sağlar. hayatın önemli noktalarından birisi de hastalıklar gelmeden önce tedbir almak ya da vücut anatominizi daha sağlam temeller üzerine oturtarak kendinize daha güçlü bir savunma ya da bağışıklık sistemi hazırlamanız, sizin hasta olduktan sonra mikroplarla savaşa girmenizden daha akıllıca olur.

Eğer savunma sisteminize yeterli desteği verirseniz o da size düşman olan mikroplarla ve virüslerle sizin için daha dayanıklı olur ve çoğu savaşı zaferle sonuçlandırır. Sonuç olarak hasta olup savaşmaktansa, hasta olmadan tedbir almak daha mantıklı ve akıllıcadır. Bu konuda sirke ve sirke çeşitleri size ve bağışıklık sisteminize katkıda bulunur. Mikroplarla ve virüslerle savaşmanızda destek olur. Sirkelerin hepsi faydalıdır. Ama en faydalı sirke olarak elma sirkesi sirke sıralamasında yerini almıştır.

Sirke çeşitleri : Sirkenin en çok bilineni üzüm sirkesidir. Bununlar beraber elma sirkesi, üzüm sirkesi, kavun, muz, pirinç, arpa buğday, şeker pancarı, Hindistan cevizi ve daha adını saymadığımız birçok çeşit sirke üretilmektedir. Dikkat etmeniz gereken en önemli hususların başında sirkenin saf tüketilmesin tavsiye edilmediğidir.

Adaçayı sirkesi : adaçayı sirkesi karışımı oldukça basittir. Yaklaşık olarak 150 gr kadar adaçayı ve buna ilaveten 1 litre sirke. Adaçayı ile sirkeyi harmanlayın ve bu karışımı takriben 1 aylık bir periyot boyunca dinlenmeye bırakın. Dinlenme işlemi tamamlandıktan sonra kullanmaya hazır olacaktır. Adaçayı sirkesi size faydalı olabileceği alanlar aşırı terleme, diyabet rahatsızlığına, hormonal olarak sorun yaşayanlara, yorgunluk alıcı olarak, mide rahatsızlıklarına, psikolojik olarak bunalıma gireceğiniz durumlarda bir de sıcak basma durumlarında size çok faydalı olacaktır. Adaçayı zaten çoğu hastalığa ve rahatsızlığa karşı faydalı bilinir. Bu güzel bitki bir de sirke ile karışınca gerisini siz düşünün.

10 aromalı sirke : beklide daha önce bu sirke çeşidini hiç duymadınız. Bu aromalı sirkeyi oluştururken bazı bitkiler kullanırız. Kullanacağımız bu bitkiler genel olarak ve yaklaşık gramajları ile 15 gr. Kıyılmış sarımsak, biberiye, sedefotu, adaçayı, 10 gram soğan kıyılmış olmalı tabi, lavanta, 8 gram tarçın, 3 gram muskat, 30 grama yakın pelin otu, yaklaşık bir litre beyaz üzüm ve buna ilaveten elma sirkesi eklenerek hazırlanır. Hazırladığınız bu harmanı yaklaşık olarak 3 haftalık dinlenmeye bırakın. Bu sirke karışımı size çok faydalı olacağı gibi ayrıca yemeklerinizde hazırlayacağınız mezelere ya da salatalara harika bir tat verir.

tomago – su : daha önce duymadığınız bu sirke harmanı inanılmaz naturel bir şifa kaynağıdır. Hazırlaması kolay olan ama malzemeleri bulmanın kolay olmadığı bir deva kaynağıdır. Tomago – su adından da anlaşılacağı üzere yabancı kökenli bir sirke harmanıdır. Yabancı kökeni ise samuraylardan gelir. Samurayla geçmiş dönemlerde bu karışımı çok sık kullanırlardı. Esmer pirinç sirkesi ve su karışımından oluşan tomago, su bazen de yumurtalı sirke ile yapılır. Tomago karışımı tarifinden şu şekilde bahsetmek mümkündür.

Enteresan bir tarifi olan bu karışımı dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Esmer pirinç sirkesi bulduğunuzdan yola çıkarak bir kap içerisine esmer pirinç sirkesinin koyun. Esmer pirinç sirkesi içine bir adet yumurta koyun ve bu yumurtayı bir hafta esmer pirinç sirkesinin içinde bekletin. Bir hafta sonunda yumurtanın pirinç sirkesi içinde çözündüğü hatta kabuklarının bile yok olduğunu göreceksiniz. Sadece bir zarı kalır. Bu zarı delerek sirke ile karışmasını sağlayın zarı temiz bir şekilde karışımdan çıkarın. Sonra bu karışımı günde 3 kez sıcak su ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bal sirkesi : bal sirkesi hazırlamak oldukça basittir. Su kaynatın, balı ilave edin, karıştırın, bal dağılınca soğumaya bırakın. Mayalanma hızını artırmak için karışıma meyve suyu ilave edin. Bu karışıma maya ilave edin. Bununla beraber frambuaz sirkesi de çok faydalıdır.

Elma Sirkesi nasıl kullanılır : Elma sirkesi hakkında çevrenizden pek çok şey duymuşsunuzdur. Örneğin elma sirkesi içersem zayıflar mıyım? Elma sirkesi zayıflatır mı? Bununla beraber elma sirkesi kilo problemlerime elma sirkesi faydalı olur mu gibi birçok soru duymuşsunuzdur. elma sirkesi hakkında aradınız tüm cevapları aşağıdaki bazı sorular çerçevesinde anlatmaya özen göstereceğiz. Bahsettiğimiz sorulardan bazıları başta elma sirkesi nedir, elma sirkesi nasıl yapılır, zayıflamak için elma sirkesi nasıl içilir, elma sirkesi içmek kilo kaybettirir mi, elma sirkesinin faydaları, elma sirkesinin yararları, elma sirkesinin zararları, elma sirkesi içmek zayıflamaya yeterli mi, diyet yapanlar mutlaka elma sirkesi mi kullanmalı, elma sirkesi nasıl tüketilmeli gibi bazı soruların cevabını bulabileceksiniz.

elma sirkesinden faydalanma yolları : Elma sirkesi size çok yaralı olabilecek bir şifa kaynağıdır. Elma sirkesi yapısında bazı maddeleri, vitaminleri ve madensel tuzları ihtiva eder. Elma sirkesinin yapısında bulunan madensel tuzlar ve metaller; başta magnezyum olmak üzere silisyum, sodyum, flor, kalsiyum, fosfor, potasyumdur. Bunun haricinde elma sirkesinin zayıflamaya yardımcı olmasını sağlayan madensel tuzların yanında sağlık ve şifa kaynağı olan bazı vitaminleri de bünyesinde barındırır. Bunların başında C vitamini, A vitamini, sinir sistemine inanılmaz etkisi olan B1, B2, B6 vitaminleri ile beraber, Beta-karotin bulunur. Ayrıca zayıflatan elma sirkesinde meyve asitleri, doğal hoş kokulu maddeler bulunur.

İnsanların yaptıkları yatırımlardan biri de geleceklerindeki sağlık koşulları için yaptıkları yatırımlardır. İlerleyen zamanlarda sağlıklı yaşamak ve daha rahat hareket edebileceğimiz aklımızın ve bedenimizin daha hür olabileceği bir statü oluşturmak istiyorsak buna şimdiden başlamamız gerekiyor. Beslenme alışkanlığı oluşturmalıyız, öncelikle kendimize bir beslenme profili oluşturmalıyız. Bu çerçevede oluşturmaya çalışacağımız beslenme programında yer alması gereken gıdaların başında elma sirkesi mutlaka yer almalıdır.

Elma sirkesi hem ömrü uzatıcı etkisi hem de elma sirkesinin zayıflatan etkisi ile mutlaka mutfağınızda değil hayatınız da yer almalıdır. Elma sirkesinin şişmanlığa obeziteye karşı olan düşmanlığının yanı sıra bedeniniz için adeta savaşçı gibi koruyucu ve onarıcı özelliği ile sizi hastalıklara karşı koruma kalkanı altına alır. Elma sirkesi sizi şişmanlığa karşı korumak, zayıflatmak, bedeninizdeki direncin artırmanın yanı sıra elma sirkesinin bir diğer özelliği ise cildinize olan besleyiciliği ile fark yaratır.

elma sirkesinin birçok faydası vardır. Elma sirkesinin öncelikle birçok kişi tarafından bilinen faydası fazla kilolardan kurtulmanıza yardım eder. Diğer faydaları arasında saçlarında kepek sorunu yaşayanların kepek oluşumlarının yok edilmesinde, cilt lekelerinde, sivilcelerde, siyah nokta ve aknelerde, varislerde tedavi amacıyla rahatlıkla kullanılabilir.

Elma sirkesi bal faydaları : Böylece aradığımız şifaya ulaşmak mümkün olacaktır. Elma sirkesi ile bal karışımın diğer faydalarını aşağıda maddeler halinde vereceğiz. Bunun öncesinde çiçek balının insan sağlığına olan faydasını ve yapısında bulunan bazı maddelerden söz etmeliyiz. Orijinal çiçek balında birçok bitkinin özütü yani poleni arıların mükemmel mimari ve mühendislik yeteneğiyle harmanlanır ve insanların ikramına sunulur. Bal içindeki glikoz sayesinde insanın enerji ihtiyacı karşılar. Bunun yanında sahip olduğu madensel tuzlar vitaminler ile hem koruyucu hem de onarıcı bunun yanında yaşlanma etkilerini geciktirici özellikleri ile adeta bir mucize besindir.

Elma sirkesi bal karışımı : Vücudunuzun dayanıklılığını artırır. Halk tabiri ile size güç kuvvet verir. Bunun yanında gün içinde yaşayabileceğiniz depresif durumlarda psikolojinizin daha sağlama kalarak sizi stres depresyon gibi ruhsal sıkıntılara karşı savunmasız bırakmaz. Elma sirkesinin içinde bulunan güçlü potasyum molekülleri sayesinde bedeninizdeki tüm kas yapılarının gücü ve dayanıklılığı artar. Bu kas yapısının başında elbette kalp kası gelir. Kaslara olan bu faydası sayesinde şunu da söyleyebiliriz ki elma sirkesi çiçek balı kürü kramplara karşı panzehir gibidir. Bunun için yapmanız gereken elma sirkesi çiçek balı karışımını her gün tüketmektir. Kış aylarında özellikle bazı hastalıklar kendini gösterir.

Elma sirkesi bal karışımı hazırlanışı : Elma sirkesi ile ilgili yapılacak bu ilk bitkisel tedavi yöntemi ile elde etmeğe çalışacağımız fayda bağışıklık sistemimiz ve bedenimizin canlılığı ve enerjisinin artması için hazırlanacaktır. Hazırlayacağımız bu kür için kullanılması gereken malzemeler arasında 1 er bardak su, 1 er tatlı kaşığı elma sirkesi ve çiçek balı yer almaktadır. Bu karışımı hazırlamak için öncelikle bunları güzel bir bardak içerisinde karıştırmak gerekir. Karışımı hazırladıktan sonra sabah erkenden bu karışımı aç olduğumuz zaman hafif hafif içmemiz gerekir. Kesinlik karışım bardağını birden içmemeliyiz. Bu karışımdan faydalanmak sadece bir kez kullanmakla mümkün olamaz. Elma sirkesi ile hazırladığımız bu karışı sürekli olarak tüketmeliyiz.

Bu hastalıkların başında nezle, grip, soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar gelir. Her gün elma sirkesi ve çiçek balı tüketerek bahsettiğimiz gribal enfeksiyonlara karşı savunmanız hazır olur. Gribal hastalıklara karşı kesin zaferler elde etmek istiyorsanız elma sirkesi ve çiçek balı karışımını şu şekilde kullanmalıyız. Grip ya da nezle döneminden önce özellikle soğuk mevsimlerde ve bahar mevsimlerde kendinize 4 hafta boyunca günde en az 3 kez elma sirkesi ve bal tüketin. Elma sirkesi ve çiçek balı kürü bağışıklık sisteminizi daha da sağlam hale getirecektir. Grip ve soğuk algınlığı için elma sirkesini su ile ½ oranında karıştırarak kaynamaya yakın ısıtın. Sonrası ise inhalasyon yöntemidir. Elma sirkesi kürünün bir diğer faydası ise boğaz ve gırtlak problemleridir. Bu problemlerin başında da ses kısılması gelir.

Özellikle müzik ile ilgilenen arkadaşlarımız gırtlak problemlerine ve hastalıklarına karşı 1/3 oranında elma sirkesi ve ılık su karışı yapmaları ve bu karışımı gargara yapmaları gerekmektedir. Gargara yaparken ada çayı kullanmak daha da etkili yapar. Şiddetli öksürük problemleri yaşıyorsanız elma sirkesini ¾ oranında süzme balla karışım hazırlayın bu karışımı hafif hafif yani yudumlayarak için ve yarım kaşık miktarında için. Kolesterol problemi olan kişilerde elma sirkesi bal kürü fayda getirir. Kolestrolün düşmesine yardımcı olur. Kolesterol düşürmek için yemeklerinizde öğünlerinizde elma sirkesi ve bal kürünü mutlaka tüketin. Elma sirkesi bir diğer faydası ise belki de daha önce hiç duymadığınız varis problemlerine karşı olan faydasıdır. Varis rahatsızlığına karşı yapmanız gereken şey elma sirkeli bir bez hazırlamanız ve varis olan bölgenize sarmanız gerekir. Bu sarma işleminin sonunda yaklaşık olarak 1/5 saat bekletmelisiniz.

Bazı insanlar için hastalıklar adeta zaaf noktalarıdır. Örneğin gaz problemleri bazı insanlar için inanılmaz rahatsızlık verir. Elma sirkesi ve bal karışımı bu konuda yani gaz problemleri ve mide rahatsızlıkları olan insanlar için inanılmaz bir şifa kaynağıdır. Bağırsak problemlerine de faydalıdır. Gaz sıkışma problemlerinize çözüm bulur. Bu karışıma rezene veyahut Frenk kimyonu eklerseniz etkisi daha da artar. Kabızlık problemi yaşıyorsanız yapmanız gereken basit, elma sirkesine bir bardak su, bir tatlı kaşığı elma sirkesi içmek sizi kabızlık problemlerinizi çözüme kavuşturur. Bununla beraber belki de size tuhaf gelebilecek bir hareket olan ayaklarınıza elma sirkesi banyosu yaptırın.

Elma sirkesi 1bardak olacak şekilde içinde 2 tatlı kaşığı tuz bulunan 4 litrelik suya ayaklarınızı sokarak 10 dakikalık banyosunu yaptırın. Elma sirkesi bal kokteyli karışımının bir diğer faydası ise yaraları iyileştirici etkisidir. Bu kür sizin bedeninizdeki yaraların iyileşmesini iltihapların kurumasını sağlar. bunun için bu kürü yara olan bölgeye pres yaparak uygulamalısınız. Gençlerin korkulu rüyası akne, sivilce ve siyah noktalara karşı ise size muhteşem bir çözüm yolu elma sirkesi. Elma sirkesini gün içindeki her öğün de daha doğrusu öğüne başlamadan önce yaklaşık ½ saat önce tüketin. Bununla birlikte akne olan bölgelere karşı buhar tarzında elma sirkesi ve içinde papatya bulunan karışımın buharını değerlendirerek uygulama yapın. Bu aknelere faydalı olacaktır.

Elma sirkesinin diğer bir uygulama alanı ise özellikle sıcak aylara yaklaştığımız bu dönemlerde güneşin kavurucu etkisine karşı faydalı olabilecek bunun dışında güneş yanıklarına karşı yanan bölgelere uygulanabilecek bir yöntemdir. Elma sirkesinin pH derecesi cildimizin ki ile aynıdır. Bu nedenle 3 yemek kaşığı elma sirkesi eklenen suda kalmak bu konuda bize yardımcı olacaktır.

Elma sirkesi zararları : Elma sirkesinin şu ana kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Elma sirkesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Elma sirkesi bedenimize hiçbir zararı yoktur. Yukarıda elma sirkesi ile alakalı birçok kullanım türü ve hastalıklar ve elma sirkesi ile bunlara eklenebilen bazı bitkiler ve besinlerle bazı size rahatsızlık verici durumlarda kullanılma şekli anlatılmıştır. Elma sirkesinin kullanımı size sadece yarar sağlar.

Elma sirkesi zayıflamak için nasıl kullanılmalı : Bilindiği üzere günümüz hastalıklarının başında yer alan obezite insanları tehdit eder duruma gelmiştir. Çevremizdeki birçok insanın problemi haline gelen obezite diğer adıyla şişmanlık insanlığı rahatsız eder problemlerin başında yer almıştır. Obezite artık tamamıyla bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Çünkü sigara ve alkolden bile fazla insana hem ruhsal hem de fizyolojik olarak derin darbeler yaratmaktadır. Bu hastalıkların başında da kalp ve damar problemleri ve buna bağlı olarak kalp krizleri gelmektedir.

Bunun haricinde obezite yani şişmanlık rahat nefes alma durumuna mani olabilir. Akciğer rahatsızlıklarına neden olabilir. Obezitenin daha birçok hastalığa neden olmasının yanında bir diğer rahatsızlık noktası ise insanın psikoloji üzerinde inanılmaz darbeleri beraberinde getirerek yaşanılan yılları olumsuz olarak geçmesine ve bunun da ileriki yaşlarda kişilerin daha da depresyona sokarak hayata bakış açısını değiştirir. Bu nedenle çevremizdeki birçok obez rahatsızlığı yani şişmanlık problemi olan insanlar zayıflama yöntemlerine başvurarak bazen bilinçsizce bazen de hekim kontrolünde zayıflama yollarını seçenler olmaktadır. Öncelikle şunu söylemek en doğrusu olur.

Başkalarının veya bilmediğiniz yöntemler üzerinde kesinlikle bir araştırma yapmadan zayıflama yöntemlerini denemeyin. Bilmediğiniz bir ilacı zayıflamak amacıyla doktor haricinde kimsenin sözü ile kullanmayın. Sonra geri dönülmez rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Size önerilen bitkiler için mutlaka araştırmasını yapın. Değerli hocalarımızın Ahmet maranki, İbrahim Saraçoğlu gibi bilim adamlarının önerdiği doğrultuda şişmanlıktan obeziteden kurtulmak için zayıflık çözümüne ulaşmak için bu kişilerin yazılarını takip edin. Bu kadar zayıflık ve şişmanlık hakkında bahsettikten sonra şimdi de elma sirkesi ve şişmanlığa olan etkisi ile elma sirkesinin nasıl zayıflattığı hakkında bazı noktalara değinelim. Elma sirkesi uzun zamandan bu yana memleketimizde kullanılmaktadır. Elma sirkesinin zayıflıkla olan alakası da uzun zamandan bu yana halkımız tarafından bilinmekte ve bu nedenle eski çağlardan bu yana kullanılmakta olan elma sirkesi şişmanlık ve zayıflık konusunda kazandığı haklı ünü sayesinde hala halkımız tarafından kullanılmaktadır.Genel olarak elma sirkesinin bilinen özelliklerine ek olarak aşağıda vereceğimiz elma sirkesi ile yapılan zayıflık kürü aşağıda bahsedilmektedir.

Elma sirkesi ile zayıflama : elma sirkesi zayıflama kürü Elma sirkesi ile yapılan zayıflık kürü için kullanılan malzemeler oldukça basittir. 4 er kaşık sirke, bal ve 4 su bardağı sudur. Kaşık birimimiz yemek kaşığı ve bardak birimimiz ise su bardağıdır. Bu karışımları litrelik kola şişesinin içinde karıştırın. Bu karışımı hazırladıktan sonra öğünlerden sonra yarımşar bardak için yaklaşık bir ay sonra farkı fark edeceksiniz.
Elma sirkesi kepeğe çözüm : Elma sirkesi kepeğe aşağıda tarifi verilen yöntemle kullanılırsa iyi gelecektir. Eğer saçlarınız sürekli olarak kepekleniyorsa ve bu kepekten kurtulamıyorsanız işte tam sizin aradığınız mucize çözüm. Saçlarınızı banyoda yıkadıktan sonra saçlarınızı durulama yaparken daha önce hazırlamışı olduğunuz karışıma, karışım derken bu karışım bir çay bardağı ve 1 litre sudan oluşan karışımımız, saçlarınızı son olarak bunlarla yıkayın. Kepekler artık tarihe karışacaktır. Saçlarınızda inanılmaz bir canlılık olacak ve bunu tüm arkadaşlarınız fark edecektir.
Elma sirkesi akne tedavisi nasıl tatbik edilmeli : Akne ve sivilceler için yapmanız gereken yöntem oldukça basittir. 1çay bardağı elma sirkesi ve buna ilaveten ½ çay bardağı su bu karışım hazırlandıktan sonra hazırlanan bu karışım içine pamuk ile bastırıp yaralarınıza pansuman yapın.
Elma sirkesi ile cilt lekelerine çözüm : Elma sirkesi cilt lekelerine karşı oldukça faydalıdır. Bunun için yapmanız gereken; Elma sirkesini sulandırarak bir tencerenin içinde kaynatın. Daha sonra kaynayan elma sirkesi su karışımını yüzünüze yaklaştırın ve buharı ile cildinize temas ettirmeye çalışın. Bu yöntem cilt lekelerinize çok iyi olacaktır.
Elma sirkesi ile varis tedavisi : Elma sirkesi varislerin tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir. Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Bu faydalardan biri de varislere karşı olan faydasıdır. Varislere karşı kullanmak için bir bezi elma sirkesi ile ıslatarak varisi olan bölgelere uygularsanız ve yaklaşık 1 saate yakın bekletirseniz varislerinize faydasını göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: