Zencefilin Faydaları Google

zencefil

Zencefilin Özellikleri;

Zencefil geleneksel Çin tıbbında ilaç olarak binlerce yıldır önemli bir yere sahip olan, Asya, Arap ve Hint mutfaklarında tat verici ve gıda şeklinde tüketilen ve kakule ile aynı aileden gelmekte olan yumru köklü popüler bir bitkidir zencefil. İçinde bulundurduğu B6,C,E vitaminleri ve kalsiyum, demir gibi birçok mineral bulunduran ve pek çok derde devam olan zencefilin faydaları ayrıca yağı ve çayı şeklinde kullanıldığında da fark edilmektedir.

Zencefil neye iyi gelir? zencefil ne işe yarar? zencefilin latince adı zingiber officinale faydaları bir bakalım.

Zencefilin Faydaları;

Zencefil mide bulantısından romatizmaya kalp hastalıklarından çeşitli kanser türlerine kadar çok geniş bir alanda görülebilir. Zencefilin en yaygın bilinen etkisi bulantıya karşıdır. Hamilelerden kemoterapi gören hastalara kadar mide bulantısı sıkıntısı çeken her insanın kullanabileceği zencefil bitkisi dir. Zencefil ayrıca soğuk algınlığında ve solunum yolu enfeksiyonlarında ateş düşürücü etkiye sahiptir.

Bunun yanında zencefilin faydaları yağının kaynatılıp buhar halinde ya da masaj yağı şeklinde kullanılmasıyla da fark edilmektedir. Tüm bunlar dikkate alındığında sarı yumru köklü bir bitki olan zencefil taze, toz, çay veya yağ şeklinde kullanılabilmektedir ve ne şekilde kullanılırsa kullanılsın zencefilin faydaları soğuk algınlığından kansere kadar birçok hastalıkta kendisini göstermektedir.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Toz ya da taze şekilde tüketilmesinin haricinde zencefil ayrıca çay ve yağ şeklinde de kullanılmaktadır. Zencefil çayının yapılışı 15-20 gram toz ya da taze zencefilin bir bardak sıcak suda 10 dakika demlenmesi ile hazırlanan zencefil çayı başta mide üzerine olan yararıyla beraber taze veya toz halinde tüketilmesi ile aynı şekilde faydaları göstermektedir.

Bunların dışında iltihap ve ödem giderici özelliği olan zencefil, eklem rahatsızlıkları sonucu oluşan ağrılar ve romatizma ağrılarında da etkilidir.

Zencefilin Zararları

Her şeyin fazlasının zararlı olması gibi mucize bir nimet olan zencefil de fazla kullanıldığında kan basıncını düşürebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: