Zerdeçalın Faydaları Google

zerdecal

Zerdeçalın Özellikleri;

Zerdeçal, Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş başta olmak üzere Zerdeçalın Anavatanı Güney Asadır. Aslı zencefilgillerden olup, büyük yapraklı uzun ömürlü otsu bir bitkidir. Hint safranı adı ile de bilinir. Zerdeçal bitkisinin kökü ve kökleri yumurta şeklindedir. Bu gövde köke bağlı yan kökler parmak şeklindedir. Rizonların üst yüzü kahverengimsi, iç yüzü sarı renkte olup, acı bir tadı vardır. Antenflematuar ve Anti oksidan özelliği ile bilinen Zerdeçal otu genel olarak baharat olarak kullanılır.

Ayrıca boya sanayinde boyar madde elde etmek için kullanılmaktadır. Zerdeçal neye iyi gelir? zerdeçal ne işe yarar? Zerdeçalın latince adı Curcuma longa faydaları

Zerdeçalın Faydaları;

Zerdeçal; Parmak ve toz halinde baharat olarak satılan Zerdeçalın faydaları içinde çok fazla etken madde olduğundan çoktur. Ana etken madde kurkumin denen maddedir. Kurkumin antikanserojen bir madde olup, mide ülseri ve safra kesesi tıkanıklıkları açan maddedir. Karaciğer ve sarılık tedavisinde, soğuk algınlığı ve astımın önlenmesinde, iltihap giderici olarak, dış deri hastalıklarında temizleyici olarak, Kurkumin E ve C vitamine göre daha etkin olduğundan hastalıktan sonra nekahaat süresini kısaltmak için kullanılır.

Tıbbi deneylerde cilt, göğüs ve kolon kanserini engellediği tespit edilmiştir. Beyin ve sinir merkezli Alzaymır gibi hastalıkları iyileştirdiği ve hastalık sürecinin etkilerini azalttığı klinik deneyler ile ispat edilmiştir. Kalp, karaciğer, safra kesesi, mide sağlığına katkı sağlamaktadır.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal bitkisi ipek kumaşların, ince derilerin boyama işleminde ve kınanın renklendirilmesi işleminde kullanılır. Tarihin eski dönemlerinde kağıt haline getirilerek bugün kullanılan turnusol kağıdının yerine kullanıldığı bilinmektedir.

Zerdeçal baharatı kullanıma hazırlanmadan önce suda kaynatılıp kurutulur. Koyu sarı renkli sapları ile birlikte iyice öğütülür. Pek çok yerde safranın yerine balık, et, tavuk yemeklerinde pilav, ara yemek ve söğüş ler ile bazı sebze yemeklerinin üzerine çeşni olarak tüketilir.

Zerdeçalın Zararları

Tavsiye edilen günlük 1-3 gram tüketimin bal ile beraber alınması vücut açısından önemlidir. Hamile ve emzikli kadınların kullanmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: